Sağlık

Canan Karatay Ramazanda Tok Tutan Yiyecekleri Açıkladı

Canan Karatay ramazan ayında mutlaka tüketilmesi gereken yiyecekleri sıraladı. Karatay'a göre rahat bir ramazan geçirmek insanın elinde.

Ramazan ayının yaz dönemine gelmesi ile birlikte ülkemizde 17 saati aşan oruç sureleri insan vücuduna olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Profesör Doktor Canan Karatay da Türkiye’de 17 saati bulan oruçla alakalı önemli açıklamalar yaptı ve Ramazan boyunca tok tutan 9 besin hakkında önemli bilgiler verdi. Karatay’ın önerisine göre sahurda tarçınlı süt içerseniz kesinlikle gün içerisinde daha rahat bir şekilde oruç tutabilirsiniz.

Canan Karatay özellikle yumurtanın çok önemli olduğunu söylüyor. 3-4 yumurtayı tereyağına kırarak birlikte yiyebilirsiniz. Yumurta ve tereyağı size 24 saat enerji verecektir. Süt son derece önemli bir kalsiyum ve D vitamini kaynağı olarak bilinir sahurda da yemeğin ardından bir bardak süt tüketilebilir.

Fasulye tokluk hissi veren baklagiller arasında yer alıyor. Her sofrada bulunması gereken besin olarak dikkat çekiyor. Ramazan’da iftardan sonra sindirim sisteminize iyi gelecek bir içecek türü arıyorsanız 2-3 fincan yeşil çay size yardımcı olacaktır. Kefir sindirim sorunu yaşayan herkes için idealdir. Kötü huylu bakterilerin iyileşmesine de yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı