Türkiye İstatistik Kurum tarafından Haziran ayı enflasyon rakamları açıklandı. Bu açıklama sonrasında yılın ilk yarısında ortaya çıkan enflasyon rakamları ortalaması alınırken memur ve emekliler için zam seviyeleri de belirlendi. Milyonlarca kişi yılın ikinci yarısında enflasyon oranlarına göre ne kadar maaş alacaklarını belirlediler. Pek çok sosyal destek yardımı içinde yeni dönemde zam geldiği belirlendi. Zam gelen ödemeler arasında çalışanları yakından ilgilendiren kıdem tazminatı da yer alıyor. 

KIDEM TAZMİNATI ÖDEMELERİNE ZAM GELECEK

4-8

İş Kanunu çerçevesinde yapılan değerlendirmeler sonrasında kıdem tazminatına da yeni bir fiyat düzenlemesi geldi. Yıllım miktarının en yüksek devlet memuru için bir yıllım hizmet bedeli toplamına ödenecek rakamın en fazla emeklilik ikramiyesi kadar olabileceği belirlendi.

Yapılan hesaplamalar çerçevesinde her yıl kıdem tazminatı Ocak ve Temmuz aylarında yeniden düzenleniyor. Kıdem tazminatı için tavan fiyat Haziran ayı değerlendirmelerinde en son 7 bin 638 lira olarak açıklanmıştı. Enflasyon oranlarının açıklanması sonrasında gelen zamlar ile birlikte bu oran 8 bin 284 lira oldu. 

TEMMUZDA İŞTEN AYRILANLAR DAHA FAZLA TAZMİNAT ALACAKLAR

Kıdem tazminatı hesaplamalarına bakıldığı zaman gelen zamlar sonrasında Temmuz ayında işten ayrılan çalışanların yeni dönemde hak ettikleri kıdem tazminatının daha fazla olacağı belirlendi. 

Kıdem tazminatı tavan fiyatları yeni dönemde Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygulanan katsayılar ile birlikte sözleşmelerde belirlenen artış oranları değerlendirildiği zaman ortalama ücretin en üst enflasyon farkını yansıtacak şekilde belirlendiği ifade edildi. Kıdem tazminatı hak edenler ve işten ayrılacak olanlar için zam haberi sevindirici bir gelişme olarak ifade edildi.