Çalışanlar için güvence olarak bilinen kıdem tazminatı iş hayatında işçiye verilen bir hak olarak ifade ediliyor. Pandemi döneminde alınan önlemler bu süreçte kıdem tazminatında da birtakım düzenlemelerin yapılmasını zorunlu hale getirdi. Çalışma hayatının içerisinde bulunan, iş kanunu tarafından da güvence altına alınmış olan kıdem tazminatı üzerinde birtakım mevzuat değişikliklerinin yapıldığı belirlendi. 

Mevzuat değişiklikleri aynı zamanda çalışma hayatında ortaya çıkan parametrelerdeki değişikliklerin yakından takip edilmesi ve sürecin doğru bir şekilde yönetilmesi, aynı zamanda tarafların mağdur edilmemesi açısından son derece önemlidir. 

KIDEM TAZMİNATINDA YENİ DÜZENLEMELER YAPILDI

7-14

İşverenin pandemi döneminde çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya kalmaması, idari para cezası almaması için yapılan değişiklikler aynı zamanda işçileri de yakından ilgilendiriyor. Yeni düzenlemeler sonrasında işçiler de haklarını bilmek ve korumak istiyorlar. Peki çalışma hayatında işçi ve işvereni etkileyen ne gibi değişiklikler meydana geldi?

BAZI SALGIN TEŞVİKLERİ NORMALLEŞMEYLE BİRLİKTE SONA ERDİ

Salgın nedeniyle bazı teşvikler hayata geçirilmişti. Bu dönemde 1 Temmuz tarihinden itibaren normalleşme adımları atlırken bazı teşviklerin sona ermesine karar verildi. Kısa çalışma uygulaması sona ererken normal çalışma dönemine geri dönüldü. 

İşten çıkarma yasağı da istihdamı kriz döneminde koruma için atılan bir adım olmuştu ancak normalleşme sonrasında bu yasak sona erdi. İşveren artık işten çıkarma yapabilecek. Tek taraflı olarak uygulanan ücretsiz izin uygulaması ve bunun yanı sıra ücretsiz izin nakdi ücret desteği de normalleşme süreci ile birlikte sona eren destekler arasında yerini alıyor.

Yeni dönemde işveren ve işçinin haklarını korumak için prim ve bunun yanı sıra istihdam desteği sunulmasına karar verilmişti. Böylece iş hayatında tarafların hakkının korunması ve sağlıklı bir istihdam süreci hazırlanması planlanıyor.