Kıdem tazminatı birçok çalışan ve bu çalışma süresini sona erdirmeyi arzu eden bireyler tarafından oldukça merak edilen bir husus olmaktadır. Buna göre bir kişi kendi istek ve arzusu ile kısa süre içerisinde çalışma sürecinin sona ermesini talep edebilmektedir. Bu durumda alınacak tazminat beden iş yasası gereğince belirtilmiş olup kişiye göre açık bir şekilde ifade edilmektedir.

Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılan İçin Tazminat Var Mı?

İş yasasında günümüzde hala çalışan bayanların iş süreçlerini sona erdirmeleri ardından tazminat talep edebilme hakkı bulunmaktadır. Evlilik nedeniyle kıdem tazminatı alınabilir mi noktasında tüm merak edilenler en açık hali ile bireylere aktarılmaktadır. Bu durum kişinin resmi nikâh tarihini bildirmesi ve bu sürecin başlaması ile devam etmektedir. Merak edildiği hali ile kişilere herhangi bir şekilde ihbar tazminatı ödenmez ancak diğer tazminat bedelinin bireye kusursuz bir şekilde temini sağlanmaktadır.

Günümüzde yürürlükte olan ve tüm kişilere en iyi şekilde uygulanan bu hatan tüm bireyler tercih ettikleri şekilde faydalanabilme fırsatına sahip olabilmektedir. İş sözleşmesinin bittiği ve kadının tüm çalışma süreçlerinin toplanması ile ödenecek tutar işveren tarafından belirlenmektedir.

Kıdem Tazminat Almanın Şartları

Çalışma sürecini sona erdirmek isteyen her bayanın karşılığında tazminat talep edebilme hakkı bulunmaktadır. Ancak bu hak belirli şartlar ile sınırlı tutulmakta ve kişinin mutlaka bu şartlara uygun bir şekilde talepte bulunması gerekmektedir. Kişi işte başladıktan bir yıl geçtikten sona iş akdinin sona ermesini talep ediyor ise alacağı tazminat buna göre 30 günlük çalışma bedeli ile ödenmektedir. Süreci devam ettirip bir yıl doldurmasına rağmen iş sürecine devam edenler için ise işlem çalıştığı her yıl adına sürekli olacak şekilde devam etmekte ve tazminat tutarı bunun sonucunda belirlenmektedir. Çalışan kadın evlilik nedeniyle kıdem tazminatı alabilir mi sorusu en açık hali ile kişilere belirtilmekte ve bu ödemelerin en kısa süre içerisinde gerçekleştirilmesine güvenle olanak sağlayabilir.