Uzun soluklu çalışma hayatından yorulan binlerce insan, emeklilik hayaline kavuşacağı günü iple çekiyor. İnsanlar, emeklilik kritelerinin sağlanıp sağlanmadığı öğrenmek için de sık sık SGK üzerinden prim borçları sorgulatıyor.  

Emeklilik için öncelikle sigortadan sonra belli bir süre geçmesi, işe giriş tarihine göre de prim ve yaş şartlarını tamamlamak gerek. Fakat emeklilik yaşını geri çekmek bazı imkanlarla mümkün olabiliyor. Örneğin kadın çalışanlar için çocukları üzerinden prim kazanma imkanı bulunuyor. Bu imkan, 3 çocuğa kadar borçlanma ile 2 bin 760 gün, yani 6 yıl kazandırıyor. Böylece yaşı ve yılı dolmuş 3 çocuğu olan bir annenin 6 sene erken emekli olabilme hakkı bulunuyor. 

Çalışma hayatından bir süre boyunca doğum nedeniyle uzak kalan kadınların, geriye dönük prim ödeme yapmasına imkan veren doğum borçlanması ile anneler, sigorta olduktan sonra dünyaya gelen üç çocuğu için borçlanma yaparak 2 bin 760 gün (6 sene) kazanmış oluyorlar.

Böylece anneler 6 sene çalışıp prim ödemek yerine bu primleri topluca satın almış oluyorlar. Eğer annenin yaş ve sene şartı tamamsa böylece 6 sene beklemeden erken emekli olabiliyor.

Doğum borçlanması esas itibariyle prim kazandırıyor. Askerlik gibi işe giriş tarihini geri çekmiyor. Fakat bir istisnası daha var. O da staj sigortasının emeklilikte geçersiz olmasına rağmen doğum borçlanmasında başlangıç olarak sayılabilmesi.

Bu sayede annenin yaş şartı da iyice düşmüş oluyor. Böylece bir çocuk için 2 sene geri çekebiliyor.

 Doğum Borçlanması Şartları Nelerdir?

 Belli başlı bazı şartlar doğrultusunda çalışan her kadın doğum borçlanması üzerinden bu hakkı kullanabilir.

  • SSK'lı (4a) olarak en azından 1 gün kadar çalışmak gereklidir.
  • İşten ayrıldıktan sonra herhangi bir zamanda doğum yapmış olmak.
  • Çocuğun sağ doğmuş ve yaşıyor olması.
  • Doğumdan sonra 2 yıl boyunca çalışmamış ya da kısmen prim ödenmemiş olması.

 Bütün bu şartları taşıyan her çalışan kadın, 3 çocuk adına toplamda 6 yıl kadar prim kazanma imkanı sağlayabilir.

 Doğum Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

Oldukça basit şekilde doğum borçlanması hesaplaması yapılabilmektedir. Prime esas günlük kazancına dayalı olarak gerçekleştirilen bu hesaplama, günlük kazancın %32’si üzerinden gerçekleşmektedir. Bu hesaplama ile beraber doğumdan itibaren kadının kazandığı prim hakkı ortaya çıkar. Böylece toplamda 3 çocuk üzerinden en fazla 6 yıl kadar, yani 2760 gün prim kazanma imkanı elde edilir.