Büyükşehirlerde Kritik Seçim Anketi! Hangi Parti Yüzde Kaç Oy Alıyor?

Türkiye'de anket şirketleri bu pazar seçim olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz sorusuna cevap arıyorlar. Vatandaşların siyasi tercihleri dönemsel olarak değişim gösteriyor. Avrasya Araştırma Şirketi tarafından 30 büyükşehirde seçim anketi yapıldı. Hangi siyasi partiler büyükşehirlerde daha fazla oy alıyorlar?

Büyükşehirlerde Kritik Seçim Anketi! Hangi Parti Yüzde Kaç Oy Alıyor?
25 Eylül 2020 - 23:00

Türkiye'de artık seçimlerin normal takviminde yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bu konuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oldukça açık beyanı var. Ayrıca Cumhur İttfakı'nın bir diğer temsilcisi olan MHP'nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli de defalarca seçimlerin 2023 yılının Haziran ayında yapılacağını açıkladı.

Seçim takvimine oldukça uzun bir süre varken anket şirketleri de vatandaşın nabzını ölçmeye devam ediyor. Avrasya Araştırma Şirketi tarafından 30 büyükşehirde seçim anketi yapıldı. Vatandaşlara bu pazar seçim olması durumunda tercihlerini hangi siyasi partiden yana kullanacakları soruldu.

AK PARTİ VE CHP BÜYÜKŞEHİRLERDE ZİRVEDE

Açıklanan seçim anketi sonucuna göre büyükşehirlerde bulunan vatandaşların uüzde 37,6'sı AK Parti'ye oy vereceklerini söylediler. CHP'yi tercih eden vatandaşların oranı ise yüzde 32,6 oldu. Büyükşehirlerde AK Parti ile CHP arasındaki makasın dar olduğu ve iki parti arasındaki oy oranı farkının diğer şehirlerde açıldığı net şekilde ortaya çıktı.

DİĞER TÜM PARTİLER BÜYÜKŞEHİRLERDE BARAJA TAKILIYOR

Gerçekleştirilen anket çalışmasının sonuçlarına göre büyükşehirlerde diğer tüm siyasi partiler ciddi bir destek bulamıyorlar. HDP'nin büyükşehirlerde oy oranı yüzde 7,9, İYİ Partini yüzde 7,3 ve MHP'nin ise yüzde 6,9 olduğu duyuruldu.

GELECEK PARTİSİ VE DEVA PARTİSİ BÜYÜKŞEHİRLERDE DAHA GÜÇLÜ

AK Parti içerisinden çıkarak yine AK Parti seçmeninden oy almayı hedefleyen DEVA Partisi ve Gelecek Partisi'nin büyükşehirlerde daha yüksek oy aldıkları görüldü. Buna göre Gelecek Partisi'nin oy oranı yüzde 3,3 ve DEVA Partisi'nin oy oranı yüzde 3 olarak açıklandı. Bu sonuç ise her iki partinin taşrada destek görmediğini ortaya çıkardı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum