Bulgaristan halkı yeni Cumhurbaşkanı için sandık başına gidiyor

Bulgaristan'da halk Cumhurbaşkanlığı ve Meclis seçimleri için sandık başına gidiyor. Seçimlerde üyelerinin çoğunluğunu Türk ve Müslümanların oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Partisi de bu kez seçimlerde yerini aldı.

Gündem 14.11.2021 - 14:17 14.11.2021 - 14:19 Elvan Çıldır

Bulgaristan'da yeni Cumhurbaşkanını seçmek ve erken parlamento seçimlerini belirlemek için seçim çalışmasını başlattı. Halk, seçimlerini yapmak için sadık başına giderken seçimlerde 23 aday Cumhurbaşkanı, 23 aday da Cumhurbaşkanı yardımcısı olabilmek için yarışa başladı.

Erken genel seçimlerin de kaderinin belirleneceği seçimlere 25 siyasi parti ve koalisyon, 5 bin 16 aday gösterdi. Ülkede ayrıca, Cumhurbaşkanı seçimi için üyelerinin çoğunluğunun Türk ve Müslümanlardan oluşan Hak ve Özgürlükler Hareketi'de katılırken, seçimlere partinin lideri Türk asıllı Mustafa Karadayı aday olarak gösterildi.

bulgaristan cumhurbaşkanlığı seçimi

TÜRKİYE'DE 58 AYRI MERKEZDE SANDIK KURULDU

Bulgaristan'da gerçekleştirilen seçimler nedeniyle çok sayıda çifte vatandaşlığa sahip Bulgaristan göçmeni için Türkiye'de 58 ayrı merkezde sandık kuruldu. 


Şuan mevcut Cumhurbaşkanı Rumen Radev ile birlikte Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar partisinden aday olan Anastas Gercikov'un oyların çoğunu alması beklenirken iki adayın 21 Kasım'da yapılacak olan ikinci turda karşı karşıya gelmesi tahmin ediliyor.

Seçim anketlerinde ise Hak ve Özgürlükler Partisi'nden aday olan Mustafa Karadayı'nın oyların yaklaşık yüzde 10'unu alması öngörülürken, aynı anketlerde parlamentoya girmek için gerekli olan yüzde 4 barajını sadece 6 siyasi partinin geçebileceği belirtiliyor.

Yorumlar