Bugün Hangi Noter Açık? 14 Nisan 2020 İl İl Nöbetçi Noter Listesi! Nöbetçi Noter Sorgulama Nasıl Yapılır?

Türkiye'de noterlerin çalışma gün ve saatlerinde değişikliğe gidildi. Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan yeni karar gereği hafta içi nöbetçi noter uygulaması başlatıldı. Bu uygulama gereği noterlerin bir kısmı kapalı kalacak ve diğer kısmı vatandaşların noter işlemlerini görmeye devam edecek. Hangi noterlerin nöbetçi noter olacağına ise Türkiye Noterler Birliği karar verecek. Bugün hangi noterler açık? Bugün nöbetçi noter kim? Nöbetçi noter listesi nasıl öğrenilir? Nöbetçi noter sorgulama nasıl yapılır?

Bugün Hangi Noter Açık? 14 Nisan 2020 İl İl Nöbetçi Noter Listesi! Nöbetçi Noter Sorgulama Nasıl Yapılır?
14 Nisan 2020 - 06:33

Türkiye'de koronavirüs tehdidi sebebiyle her alanda değişimler hayatımıza yansımaya devam ediyor. Bunlardan birisi de noterlerin çalışma düzeni oldu. Adalet Bakanlığı'nın koronavirüs tedbirleri kapsamında aldığı yeni karar neticesinde noterlerin çalışma sisteminde değişikliğe gidildi.

YENİ SİSTEM HAFTA İÇİ NÖBETÇİ NOTER

Türkiye'de 2019 yılının Nisan ayında uygulamaya koyulan ve çok da başarılı olan hafta sonu nöbetçi noter uygulaması koronavirüs tedbirleri kapsamında durduruldu. Artık hafta sonları noterlerin tamamı kapalı olacak. Ayrıca hafta içinde de noterlere yönelik bir düzenleme yapıldı. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün açıklamasına göre noterlerin tamamının açık olmasına izin verilmeyecek. Bu maksatla bir sistem geliştirilerek hafta içi nöbetçi noter uygulamasına geçildi.

TÜRKİYE NOTERLER BİRLİĞİ NÖBETÇİ NOTER LİSTESİ

Hafta içi nöbetçi noter uygulaması ile vatandaşlar noter işlemlerini kolaylıkla görebilecekler. Bunun için Türkiye Noterler Birliği'nin düzenleme yapması öngörüldü. Buna göre hafta içi nöbetçi noter listesi Türkiye Noterler Birliği (TNB) tarafından belirlenip vatandaşlara duyurulacak. TNB'nin kendi içerisinde geliştirdiği sistem gereği tek sayılı noterlerin nöbetçi noter olduğu gün çift sayılı noterler kapalı olacak. Bir sonraki gün ise tam tersi uygulanacak.

Hafta içi nöbetçi noter sistemine geçme amacı koronavirüse yayılma imkanı sağlayacak ortam hazırlamamak olduğu bildirildi. Oluşan yoğun kalabalıklar ve yığılma neticesinde kontrol edilemeyecek bir kitlenin noterlerde toplanma ihtimaline karşı böyle bir karar alındı. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün açıkladığı karar neticesinde noterlere yönelik ilgi biraz köreltildi. Bu da nöbetçi noter uygulamasının amacına uygun sonuçlar verdiğini ortaya koydu.NÖBETÇİ NOTER LİSTESİ SORGULAMA

Türkiye Noterler Birliği'nin internet sitesi aracılığı ile Nöbetçi Noter listesine kolaylıkla ulaşılabilir. Bu siteye giren vatandaşlar nöbetçi noter sekmesini tıklarlar. Karşılarına bir form alanı açılır. Bu alanda nöbetçi noter aranılan şehir seçilir. Ardından nöbetçi noter aranılan tarih belirlenir ve arama yapılır. Çıkan ekranda belirtilen tarihteki nöbetçi noter listesi yer alır. Vatandaşlar noter işlemlerini listede bulunan herhangi bir notere giderek yapabilirler.

Türkiye'de vatandaşlara sağlanan noter işlemlerinde bir kolaylık da e-randevu hizmetidir. Bu hizmet vatandaşlar tarafından çok bilinmemektedir. Artık dijitalleşen dünyada tüm dijital imkanlar vatandaşların rahatlığı için seferber edilmiştir. Özellikle son dönemde koronavirüse karşı alınan tedbirlerde dijitalleşme çok önemli bir yer tutmaktadır. Noterlik sisteminde de dijitalleşme adımları atılmaktadır. Buna göre vatandaşlar noter işlemleri için noterlere gidip sıra beklemelerine gerek yoktur. Türkiye Noterler Birliği'nin internet sitesine giren vatandaşlar e-randevu hizmetinden yararlanırlar. İşlem yapılacak noterden randevu alınır ve o saatte notere gidilir. Herhangi bir bekleme yapmadan noter işlemi yapılır ve kısa bir süre içerisinde vatandaşın işlemi sonuçlandırılır. Oldukça memnuniyet verici olan bir uygulama şeklinde değerlendirilen e-randevu çok bilinmediği için kullanılmamaktadır.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum