Bugün Fırınlar Kaça Kadar Açık Olacak? Ramazan Pidesi Nasıl Alınır?

Sokağa çıkma yasağı devam ederken Ramazan ayının başlaması vatandaşlarda yeni bir heyecanın hakim olmasına neden oldu. Zor günlerde maneviyatlarını güçlendirmek isteyen vatandaşlar çareyi oruç ibadetinde buldular. Dün gece bugün için oruç tutmaya niyetlenen vatandaşlar şimdi iftar için planlar yapmaya başladılar. Sokağa çıkma yasağı varken fırınlar açık olacak mı? Ramazan pidesi nasıl alınacak? Ramazan pidesi nasıl satılacak? Fırınlar saat kaçta kapacak?

Bugün Fırınlar Kaça Kadar Açık Olacak? Ramazan Pidesi Nasıl Alınır?
24 Nisan 2020 - 14:43

 

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte iftar sofralarının geleneksel yiyeceği olan Ramazan pidesi üzerine tartışmalar başladı. Tüm Türkiye bu akşam 2020 yılının ilk iftar sofrasına oturup ilk oruçlarını açacaklar.

30 büyükşehir ve Zonguldak'ta devam eden sokağa çıkma yasağı gölgesinde Ramazan ayının başlaması vatandaşlar için oldukça değişik bir tecrübe olacak. Tabiki vatandaşların cevaplanması gereken soruları bulunuyor. Bunların birisi de fırınlar ile Ramazan pidesi satışı ile alakalı sorulardan oluşuyor.

İçişleri Bakanlığı tarafından Ramazan ayı başlamadan tüm bir ay boyunca uygulanacak kurallar belirlendi. Kurallar koronavirüs mücadelesine yönelik değişimlere uğrarken geleneklerin bir kısmı tamamen devre dışı kaldı.

RAMAZANDA FIRINLAR SAAT KAÇTA KAPANACAK

İçişleri Bakanlığı'nın genelgesine göre 2020 Ramazan ayının tamamında fırınlar iftar saatinden iki saat önce pide üretimini ve satışlarını tamamen sonlandıracaklar. Bu saatten sonra faaliyetine devam eden fırınlara adli ve idari işlem yapılacak.Fırınlarda kalabalıklar oluşturulmayacak. Sosyal mesafe kuralları çiğnenmeyecek ve maskesiz satış gerçekleştirilmeyecek.

RAMAZAN PİDESİ NASIL ALINIR

Sokağa çıkma yasağı durumunda Ramazan pidesi satışlarında fırınlar kendi araçlarıyla vatandaşlara pide götürüp satış yapabilecekler. Sokak sokak dolaşan fırın araçları vatandaşların Ramazan pidesi ihtiyacını karşılayacak. Sokağa çıkış yasağı olmadığında ise Ramazan pidesi iftardan iki saat öncesine kadar fırınlardan temin edilebilecek.

RAMAZAN PİDESİ KAÇ TL OLDU

2020 yılına ait Ramazan pidesi fiyat listesi açıklandı. Buna göre vatandaşlar her şekilde ayrı bir fiyat tarifesi ile karşı karşıya kalacaklar. Ankara'da 275 gram Ramazan pidesi 2,5 TL, İzmir'de 300 gram Ramazan pidesi 3 TL, İstanbul'da 350 gram Ramazan pidesi 3 TL, Bursa'da 200 gram Ramazan pidesi 2 TL, Antalya'da 250 gram Ramazan pidesi 2,5 TL olacak.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum