Yaşadığımız zorlu süreçte en inanılmaz ve acı olanı ise seneler önce bir tarım ülkesi olarak bu günlere gelmiş ülkemizde üretimden vazgeçtiğimiz için gıdanın en ufak bir döviz hareketinden bile etkilenmesi olmuştu. Doların 18 TL’ye tırmanması ile marketlerdeki, pazarlardaki gıda fiyatı da iki katına çıkmıştı. Kasap derseniz halk zaten etin fiyatını takip etmeyi bırakalı çok olmuştu.  

Döviz kurlarının düşüşü ve indirim çağrılarıyla birlikte zincir marketlerinin peş peşe indirim açıklamaları yapmaya başladığı ülkemizde, Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Genel Başkan Yardımcısı Ali Kaya, bir ay sonra market raflarından yüzde 40 fiyatların aşağı ineceğini iddia etti.

acil-durum-alisveris-listesi-2

Ali Kaya, Konya'da federasyon üyesi market zinciri sahipleri ve dernek başkanlarıyla bir araya geldiklerini belirterek "Cumhurbaşkanımızın çağrısı ve rafta fiyatların geri gelmesiyle ilgili değerlendirmede bulunuyoruz. Şu an zaten yerel marketlerin birçoğu fiyatları indirdi. Fabrikaları da zorluyoruz bu konuda." Şeklinde konuştu.

Kaya, kurun dengelenmesi ve geriye gelmesiyle piyasada bahar havası yaşandığını söyleyerek "Ocak ayındaki siparişlerimizi iptal ettik, yani onlara da tepki gösterdik. Fiyatlarımızı yeni fiyata uyarlasınlar” dediği konuşmasını aşağıdaki cümleler ile sürdürdü.

alisveris-yapmak-1-1_16_9_1581599857-880x495

"Bu zincirleme oluyor. Bir market indirime girdiğinde rekabet oluyor. Biri yağın fiyatını indirdiğinde diğeri de indirmeye başlıyor. Bu zincirleme, Türkiye'deki tüm marketler ister istemez indirmek zorunda kalıyor çünkü müşteri kaybına uğruyor. Bu konuda Konya öncü oldu. İlk fiyatları düşüren Konya oldu. Markette raftaki ürünlerin fiyatı ilk aşamada yüzde 20-30 indi. Yani bir ay sonra yüzde 40 fiyatların aşağı ineceğini tahmin ediyoruz ve ineceğini de iddia ediyorum. Şu anda yüzde 30'a yakın fiyatlar indi ve inmeye devam edecek. Çünkü inmek indirmek zorunda. Yeni fiyatlı ürünler daha bitmediği için ilk başta yüzde 30 ile başladı. Bir aylık süreçte kurun böyle devam etmesiyle yüzde 40 daha iner. Buna temel gıda ve temizlik dahil."

Kaya’nın halkı umutlandırdığı bu sözler umarız ki doğru olur zira zor günlerden geçtiğimiz bir gerçek. Tüketim toplumu olarak iğneden ipliğe ithalata yani dolara bağlı bir ülke olduğumuz için Türk Lirası kazanıp dolar harcadığımız düşünülürse bu şekilde güzel haberlere ihtiyacımız var.