Vakıfbak, Ziraat Bankası, Halkbank, Garanti BBVA, Yapı Kredi, İş Bankası, Akbank, HSBC ve TEB bankalarında hesabınız varsa bankaya başvurmanız için son günler. Paranız bir anda kaybolabilir.

Bankacılık Kanunu'nun 62. Maddesi birinci bendine göre, "Bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zamanaşımına tabidir." 

2022 yılında zamanaşıma uğracak hesaplar bankların resmi internet sayfası üzerinden ilan edildi. Listelerde emanet ve alacakların zaman aşımına uğrayacağı tarihlere de yer verildi. Zaman aşımı listesinde kimlik numarası veya adı soyadı bulunan müşteriler, banka şubelerine başvurmadıkları takdirde hesaplarında para ve emanetler Yatırımcı Tazmin Merkezi'ne devrediliyor.

Bankacılık Kanunu'nunda Mayıs ayında yapılan değişiklik ile birlikte zamanaşımına uğrayan hesaplar her bankanın kendi internet siteleri üzerinden ilan ediliyor. Sizler için bankaların zamanaşımı sorgulaması yapıldığı adresleri bir araya getirdik?

Zamanaşımı sorgulaması nasıl yapılıyor?

Zamanaşımını aşağıdaki adreslerden sorgulayabilirsiniz.

Vakıfbank: https://subesizbankacilik.vakifbank.com.tr/GunlukFinans/SubesizBankacilik/ZamanAsimiListesiYatirim.aspx?yil=2022

Ziraat Bankası: https://www.ziraatbank.com.tr/tr/bankamiz/ziraatten-duyurular/duyurular/zaman-asimina-ugrayacak-yatirim-hesaplari-2022

Halkbank: https://www.halkbank.com.tr/tr/bireysel/mevduat/zaman-asimi1/zaman-asimina-ugrayan-yatirim-hesaplari.html

Garanti BBVA: https://www.garantibbva.com.tr/tr/bireysel/mevduat_ve_yatirim/duyurular/ssl/mevduat_zaman_asimi_listesi.page

Yapı Kredi: https://www.yapikredi.com.tr/ytm-zaman-asimi-sorgulama-2022

Gözden kaçırmayın

PTT kimlik ile sizlere gişelerden 6500 TL ödeme yapıyor! TC vatandaşı olmanız yeterli olacak! PTT kimlik ile sizlere gişelerden 6500 TL ödeme yapıyor! TC vatandaşı olmanız yeterli olacak!

İş Bankası: https://www.isbank.com.tr/zamanasimi

Akbank: https://www.akbank.com/tr-tr/genel/Sayfalar/ytm-zaman-asimi-listeleri.aspx

HSBC: https://www.hsbc.com.tr/hsbc/zaman-asimi-listesi/hsbc-yatirim-menkul-degerler-as-zaman-asimi-listesi

TEB: https://www.teb.com.tr/zaman-asimi-sorgulama/