SGK, SSK ve bağ-kur fark etmiyor. 2022 yılında emekli maaşlarına eklenecek olan zamanını geçtiğimiz günlerde belli olmuştu. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 3 Ocak 2022 günü açıklanan enflasyon verileri sonrasında emekli maaşlarına yüzde yirmi beş zam gelmiş aynı zamanda en düşük emekli maaşını da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çıkmamıştı. Bu yıl için en düşük emekli maaşı 2500 TL oldu. Diğer yandan ölüm aylığı olarak bilinen dul ve yetim aylığı da arttı. Kim ne kadar maaş alacak? Dul ve yetim aylığı 2022 ne kadar oldu?

Milyonlarca emekli vatandaşım maaşı Ocak ayının başında açıklanan enflasyon verileri sonrasında değişti. Enflasyon oranında zam yapılan emekli maaşlarında büyük artış yaşanırken en düşük emekli maaşı ile ilgili de yeni bir düzenleme yapıldı. 3 Ocak 2022 günü yapılan kabine toplantısı sonrasında kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan en düşük emekli maaşının 2500 TL olacağını ve bu rakamın altında maaş alan emekli kalmayacağını söylemişti. Emekli vatandaşlar yapılan zamdan memnun. Ancak dul ve yetim aylığı alanlarda ne kadar maaş alacaklarını merak ediyor. 2022 yılı emekli maaşları ve dul ve yetim aylığı…

bu-kisilere-2500-tl-maas-verilecek-sgk-ssk-ve-bag-kur-fark-etmiyor-otomatik-olarak-artiyor-2

2022 dul ve yetim aylığı ne kadar oldu?

3 Ocak 2022 günü yapılan yılın ilk kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kameralar karşısına geçmiş ve en düşük emekli maaşının 2500 TL olduğunu duyurmuştu. Yani yeni yılda tüm emekliler en düşük maaş olarak 2500 lira alacak. Bu rakamın altında maaş alan emekli kalmayacak. Ancak bu açıklama sonrasında özel durumu olan vatandaşlar da kendi maaşlarını merak etmeye başladı. Örneğin dul ve yetim aylığı yani ölüm aylığı alan vatandaşlar alt sınırdan maaş alacak mı sorusunun yanıtı merak ediliyor.

bu-kisilere-2500-tl-maas-verilecek-sgk-ssk-ve-bag-kur-fark-etmiyor-otomatik-olarak-artiyor

Dul ve yetim aylığı için alt sınırı uygulanacak

Bu soruda Nihayet yanıt buldu. Yapılan yeni düzenleme ile birlikte emekli maaşlarına uygulanan alt sınır dul ve yetim aylığı, yaşlılık aylığı ve malullük aylığı gibi desteklere de uygulanacak. Ölüm aylığı alan vatandaşların aldıkları maaşlar da nispeten bir artış görülecek. Ancak ölüm aylığı hisseleri bölünüyorsa vatandaşlar yüzde kaç oranında maaş aldıklarına göre maaşlarını hesaplayabileceğiniz nokta örneğin %50 oranında ölüm aylığı alan yani dul aylığı alan bir kişi yeni hesaplamalara göre 1250 TL alt sınırdan maaş alacak. Dul ve yetim aylığından yüzde 75 oranında yararlananlar ise en düşük 1875 TL maaş alacak. Yüzde 25 oranında bu aylıklardan yararlananlar en düşük 625 TL Maaş alacak.

bu-kisilere-2500-tl-maas-verilecek-sgk-ssk-ve-bag-kur-fark-etmiyor-otomatik-olarak-artiyor-3

SSK ve Bağ-kur emekli maaşlarına ne kadar zam geldi?

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 3 Ocak 2022 günü açıklanan enflasyon rakamları sonrasından SSK ve bağ-kur emeklilerine %25 oranında zam yapıldı. Ama bunun yanı sıra en düşük emekli maaşına da yeni düzenleme yapıldı. Yani maaşı 2500 TL’nin altında kalan emeklilerin maaşı en düşük 2500 TL de sabitlendi.