Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasının bulunduğu 'Ceza İnfaz Kurumları Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikte hükümlülerin cezaevlerine ilk kabulü sırasında yapılan ayrıntılı aramalara ilişkin 'çıplak arama' ibaresi kaldırıldı. Bu ibarenin yerine "detaylı aram" ibaresi getirildi.

Yeni 'Yargı Reformu' kapsamı içerisinde çıkarılan yargı paketleri ile 'İnsan Hakları Eylem Planı' doğrultusunda hedeflenmiş faaliyetler çerçevesinde; Ceza İnfaz Kurumları Yönetmeliği'nin 51 maddesinde yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de yayımlanan kararla birlikte son dönemlerde Türkiye’de tartışmalara neden olan cezaevleri kabullerde çıplak aramayla ilgili maddede de değişikliğe gidildi.

çıplak arama ibaresi-1

Gözden kaçırmayın

Watsons Arapça Kataloğuna Tepki Büyüyor! Boykot Başlayınca Geri Adım Attılar! Watsons Arapça Kataloğuna Tepki Büyüyor! Boykot Başlayınca Geri Adım Attılar!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasını taşıyan yeni düzenlenen yönetmelikte, hükümlülerin ve tutukluların cezaevlerine kabulü sırasında yapılan 'çıplak arama' ibaresi yönetmelikten çıkarıldı ve bu ibarenin yerinde "detaylı arama" ibaresi getirildi. Söz konusu madde içerisinde ise aramalar ve sayımlarda insan onuruna saygının esas olduğu hükmü aramalar ve sayımlarda insan onuruna ve onun haysiyetine saygı ile birlikte utanma duygusunun da ihlal edilmemesinin esas olduğu belirtildi.

çıplak arama ibaresi

Değiştirilen maddeye esas kapsamda ise yapılacak olan detaylı arama, hükümlü veya tutuklunun utanma duygusunu ihlal etmeyecek bir biçimde sadece görevli sağlayacak ve hükümlüyü veya tutukluyu bu görevli dışında kimse görmeyecek. Aramalar sırasında hükümlüye veya tutukluya tek kullanımlık giyim önlüğü verilecek. Ayrıca, aramalarda kişinin bedenine dokunulmaması için gerekli özen gösterilecek aramayı yapan görevli mutlaka eldiven kullanılacak. Arama sonunda bütün işlemler tutanak altına alınacak, aranan ile arayan kişilerin imzaları bu tutanakta yer alacak.