1977-1978 yıllarında İkinci Milliyetçi Cephe Hükümeti’nde MHP’den Gümrük ve Tekel Bakanı olan Gün Sazak’ın oğlu ve iktidar müttefiki MHP’nin milletvekili Süleyman Servet Sazak, partisinden tartışma yaratacak cümlelerle istifa ettiğini duyurdu.

Şimdiden sosyal medyayı sallayan istifa sözleri ile Sazak istifasında tüm milliyetçilere seslenerek şu açıklamayı yaptı;

“Türk milliyetçisinin yegane hassasiyeti bölücü terör mü? Dilimiz, töremiz, ahlakımız, estetiğimiz, ekonomimiz yok ediliyor, ne gam. MHP üyeliğinden istifa ettim, saygılar”

Bir dönem MHP Genel Başkanlığı’na aday da olan Süleyman Servet Sazak, bir süredir parti yönetimine olan muhalefetiyle biliniyordu. Sazak, daha öncesinde de yine sosyal medyadaki hesabından yaptığı paylaşımda tepkisini şu sözlerle dile getirmişti;

Süleyman Sazak zehir zemberek sözlerle MHP'den istifa etti! 'Tek hassasiyetimiz bölücülük mü? Ekonomimiz yok ediliyor...'

  • Akılsızca da olsa milleti iflasa sürüklemek ihanettir.
  • Bir insan bir ülkeyi çökertebilir mi? İktidar olmasına gerek yok. İhanete destek olursa yeter.
  • Babası gibi hırsız bakan konuştu, yandaş parti başkanı alkışladı. Yangın her yeri yaktı.
  • Mansur Yavaş, milletin bağrındadır. Yalnız değildir.
  • Ülke yanıyor, insanlar yanıyor, hırsızlıklar ortada. Kendine milli diyenler koltuklarının ardına saklanmış, muhtemel cevap hazırlıyor. Allah hepinizin belasını verecek bekleyin.
  • Türk'ten yana töreden yana adaletten yana doğruluktan yana ahlaktan ve demokrasiden yana tavrımı sürdüreceğim.
  • Bugün terörle mücadele edildiğini söyleyen kıymetli arkadaşlar, bunları söylemeden evvel Suriye'nin kuzeyindeki PKK devletçiğine bakın derim.
  • Sazak'lar yolsuz ve hırsızlarla beraber olamaz.

Süleyman Servet Sazak ' Hayır' dedi

Sazak, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "TÜRK milliyetçisinin, yegane hassasiyeti bölücü terör mü? Dilimiz, töremiz, ahlakımız, estetiğimiz, ekonomimiz yok ediliyor, ne GAM. MHP üyeliğinden istifa ettim, saygılar" ifadelerini kullandı.

Bir dönem MHP genel başkanlığına aday da olan Süleyman Sazak, bir süredir parti yönetimine muhalefeti ile biliniyordu. Babası Gün Sazak, MHP Genel Başkan Yardımcısı iken 27 Mayıs 1980'de eşi ile gittiği bir ziyaretten dönüp arabadan eşyalarını indirirken Dev-Sol tarafından öldürülmüştü.

Ülkücü Camianın Sembol İsmi Süleyman Servet Sazak'tan Mansur Yavaş'a Destek - YouTube

Süleyman Servet Sazak Kimdir?

Özellikle milliyetçiler arasında efsane bakan olarak büyük bir saygı ve vefa duyulan ve 12 Eylül döneminde suikasta uğrayan Gümrük ve Tekel Bakanı Gün Sazak'ın oğlu olarak bilinen Süleyman Servet Sazak, 1999 Türkiye genel seçimlerinde, Milliyetçi Hareket Partisi Eskişehir milletvekili olarak meclise girmişti.

Süleyman Servet Sazak ayrıca Atatürk'ün silah arkadaşlarından Emin Sazak’ın da torunu olması ile gönüllerde ayrı bir yeri olan siyasetçiydi.

Partisine olan muhalif söylemleri ve son belediye seçimlerinde Ankara için Mansur Yavaş’a verdiği destekle de birçok kesim tarafından adalet anlayışı ile takdir ve sevgi kazanmıştı.

Uzun yıllar aile şirketin Yüksel İnşaat'ta yöneticilik yapan Sazak, evli ve iki çocuk babasıdır.

12 Eylül döneminde suikasta uğrayan, Türkiye Gümrük ve Tekel Bakanı da olan Gün Sazak'ın oğlu, Atatürk'ün silah arkadaşlarından, kurucu meclis üyeliği ve uzun dönem milletvekilliği yapmış Emin Sazak'ın torunudur. Amcalarından Güven Sazak Fenerbahçe SK başkanlığı, Yılmaz Sazak ise Türkiye Atletizm Federasyonu başkanlığı yapmıştır.

Flaş... Flaş... Efsane Bakan Gün Sazak'ın oğlu Süleyman Sazak MHP'den istifa etti