Bu Hafta Sonu İstanbul, Ankara, İzmir Ve Diğer İllerde Nöbetçi Noterler Açık Mı? 26 Eylül ve 27 Eylül Nöbetçi Noter Listesi Belli Oldu Mu?

Türkiye'de noterlerde hafta sonu noter işlemlerinin yapılabilmesi için Adalet Bakanlığı için devreye alınan nöbetçi noter sistemi devam ediyor mu? 26 Eylül 2020 Cumartesi ve 27 Eylül 2020 Pazar günlerinde İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer illerde nöbetçi noterler olacak mı? Türkiye Noterler Birliği (TNB) tarafından nöbetçi noterler belirlendi mi?

Bu Hafta Sonu İstanbul, Ankara, İzmir Ve Diğer İllerde Nöbetçi Noterler Açık Mı? 26 Eylül ve 27 Eylül Nöbetçi Noter Listesi Belli Oldu Mu?
26 Eylül 2020 - 10:10

Türkiye'de noterlerin çalışma günleri Adalet Bakanlığı tarafından belirleniyor. 2019 yılında alınan karar gereği noterlerin çalışma sisteminde nöbetçi noterlik sistemine geçiş yapıldı. Bu kapsamda Türkiye'nin her ilinde ve ilçesinde hafta sonlarında nöbetçi noter uygulaması başlatıldı. Koronavirüs sürecinin başlangıcına kadar her hafta belirlenen noterler vatandaşlara hizmet verdiler.

NOTER İŞLEMLERİNDE KOLAYLIK

Cumartesi ve pazar günleri noter işlemlerini yapabilen vatandaşlar için nöbetçi noter uygulamasına büyük bir ilgi gösterdiler. İllerde ve ilçelerde nüfuslara göre belirlenen nöbetçi noterler ile vatandaşlar birikme ve sıra sorunu yaşamadan işlemlerini gerçekleştirebildiler.

Nöbetçi noterler Türkiye Noterler Birliği tarafından belirleniyordu. Aylık olarak ilan edilen nobetçi noterlerin listesi Türkiye Noterler Birliği resmi internet sitesi aracılığı ile duyuruluyordu. Bu şekilde hangi nöbetçi noterin ne zaman açık alacağı vatandaşlarca önceden öğrenilebiliyordu.

NÖBETÇİ NOTER SİSTEMİNE KORONAVİRÜS ARASI

Adalet Bakanlığı tarafından koronavirüs tedbirleri devreye alınınca nöbetçi noterlik sistemi de bundan etkilendi. Salgının yayılmaması için nöbetçi noterlik uygulamasına ara verildi. Normalleşme dönemine geçilmesine rağmen nöbetçi noterlik konusunda bir geri dönüş henüz yapılmadı.

HAFTA SONU AÇIK NOTER OLACAK MI?

Oldukça talep gösterilen nöbetçi noterlerin ne zaman yeniden faaliyete geçecekleri Adalet Bakanlığı tarafından açıklanacak. Ancak salgın etkisini yitirmeden nöbetçi noterliğe geçiş yapılması düşünülmüyor. Bu nedenle 26 Eylül 2020 Cumartesi ve 27 Eylül 2020 Pazar günlerinde Ankara, İstanbul, İzmir ve diğer illerde nöbetçi noter olmayacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum