Elektrik, doğalgaz, gıda, benzin derken iğneden ipliğe gelen fahiş zamlar sonrası emekli maaşına bin bir güzelleme ile yapılan zamlar emeklilerde “ölüme terkedildik” sözleri ile hayal kırıklığı yaşattı.

Aylıklarına ek zam bekleyen milyonlarca emekli geçim sıkıntısından dert yanarken, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından üzüntü duyduklarını ve beklentilerinin bu olmadığını söylediler. Vatandaşlar, “Ek zam yapılmaması ölüme terk etmek. Emekliler yerlerde sürünüyor” sözleriyle durumlarını açıklamaya çalıştılar.

Kabine toplantısı sonrasında açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, memurların Ocak ayındaki yüzde 5'lik toplu sözleşme zammını yüzde 7,5 olarak uygulama kararı aldıklarını, emeklilerin taban maaşının 2500 TL’ye çıkarıldığını duyurdu. Ancak milyonlarca emekliye ek zam yapılmaması hayal kırıklığı yaşattı.

emekli zammı-1

“Bize zam vermesinler yeter ki elektriğe, doğalgaza, benzine, gıdaya yapılan, daha doğrusu son dönemde yapılan tüm zamları geri alsınlar”, “ölüme terk edildik” diyen emeklilerin sitemi düşündürürken üzdü.

Emeklilerden gelen zamlara ilişkin yürek burkan sözlerden bazıları şunlar oldu;

İhsan Sönmez: “Ek zam yapılmaması; ölüme terk etmek, sürünmeye terk etmek, süründürmek, ne kötü şey varsa hepsi içinde… Emekli zaten geçinemiyor. Kirası, çocuğunun, torununun okulu, yokluk, pahalılık, zamlar… Geçim son derece sıkıntılı.”

Cafer Öztürk: “Hiç zam vermesinler, hiç önemli değil ki! Maaşları almadan eridi zamlar. Parayı alamadan bitti. Önerinin reddedilmesi kesinlikle doğru değil. (Zamdan önce) bin 500 lira alan adam ne yapacak ya… Neyi ödeyecek? Nasıl geçinecek? Tek kişi olsa bile geçinemez. Durum vahim.”

Abdullah Günaydın: “Emekliler yerlerde sürünüyor. En düşük emekli aylığının da en az asgari ücret düzeyinde olması lazım. Bir de hükümetin emeklilere yönelik ‘öz evlat' – ‘üvey evlat' ayrımı var. Devlet dairelerinden emekli memurlar bugün 6-7 bin lira maaş alıyorlar ama piyasadan emekli olanlar bin 500 lira alıyor. Esas bunu ayarlamaları lazım. Ben bugün 350 lira zam alıyorum, öbürü bin 500 lira zam alıyor. Çok büyük adaletsizlik var.”

Gülay Kartal: “Ek zam yapılmaması rezalet. Olacak iş mi? Değil. (En düşük emekli aylığının asgari ücret düzeyinde olması önerisinin reddedilmesine tepki göstererek) Doğru değil. Bu şartlarda bu şekilde nasıl geçinilebilir? Emekli maaşı onlara yetiyorsa bize de yetsin… Sözün bittiği yerdeyiz artık. Dayanacak gücümüz yok.”

İpek Ara: “İyi değerlendirmiyorum tabi ki. Ek zam yapılması gerekirdi. İnsanlar İstanbul'da 2 bin 500 lira ile nasıl geçinir bilmiyorum.”

Mehmet Balcı: “Emekliler şu anda zor durumda. En düşük emekli maaşı 2 bin 500 TL, o para ile ne yapılabilir? Emekliye en az 2 bin 500 veriyor; elektriğe, doğalgaza zam yapıyor. Maaş zammını vermeden aldı zaten. Kepçeyle alıyor, kaşıkla dağıtıyor. Önerinin reddedilmesi de yanlış. Emeklinin de en az 4 bin 250 alması lazım. Yetmez ama yine de ufak bir yarasına merhem olur. İğneden ipliğe zam geldi. Nasıl olacak, nasıl edecek, bu insanlar nasıl geçinecek? Ne işçiyi ne de emekliyi düşünüyorlar… Hiç kimseyi düşünmüyorlar, kendi çıkarlarını düşünüyorlar. Gelsinler, bakalım kendileri emeklinin aldığı maaşlar geçinebilecekler mi? Akıl var mantık var. İnsan, ‘Ben bu maaşla geçinebilir miyim?' der. Geçinemezsin. Geçinebilirim derse kendi emekli maaşı alsın, geçinsin. Geçinirse ondan sonra biz de, ‘Helal olsun. Geçinilebiliyormuş bu parayla' deriz.”

Sevgi Oğuz: “Ek zammı veren kim? Hepsi hikaye. Zam yapacaktı, hani nerede? Emeklileri mutlu edecekti Erdoğan, ne oldu? Hiçbir şey yaptığı da yok. Kasasını dolduran gidiyor vallahi… Biz ne yapacağız? Sürünüyoruz zaten. Türkiye ileri gideceğine geri geri gitmeye başladı.”

Abdurrahman Bülbül: “Emekli öldü gitti. Önerinin reddedilmesi doğru değil. Millet kira veriyor, elektrik veriyor, doğal gaz veriyor, su veriyor. Adam ne yapacak? Öldürdüler emeklileri.”

Sözcü muhabiri İstanbul’da emekli vatandaşlara, “Emekliye ek zam yapılmamasını nasıl değerlendiriyorsunuz? En düşük emekli aylığının asgari ücret düzeyinde olması önerisinin reddedilmesi sizce doğru mu?” diye sormuştu ancak eminiz ki aldığı bu yürek acıtan cevapları kendisi bile beklemiyordu.