Kış aylarında elektrik ve doğalgaz faturaları zaten bel bükerken özellikle son dönemlerde gelen zamların ardından vatandaşlar iyiden iyiye faturalarını ödemekte zorlanır hale geldi. Neyse ki geçtiğimiz günlerde yapılan kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklaması yüreklere su serpti. Devlet, kış aylarında vatandaşların imdadına yetişiyor. Uzun yıllardan bu yana devam eden kömür yardımına bu yıl doğalgaz desteği de ekleniyor. Ayrıca ihtiyaç sahibi vatandaşların elektrik faturalarının bir bölümü de yine devlet tarafından karşılanıyor.

bu-grupta-olanlara-geri-odemesiz-devlet-yardimi-verilecek-e-devlet-basvuru-ekrani-acildi-suresi-1

BAŞVURULAR BAŞLADI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan doğalgaz desteğine ilişkin detayları anlattı. Bakan Yanık, başvuru işlemlerinin e-devlet üzerinden yapılabileceğini söyledi. Vatandaşlar kömür yardımı başvurularında olduğu gibi doğalgaz yardımı için de e-devlet üzerinden TC kimlik no ve şifreleri ile giriş yaptıktan sonra başvuru formunu doldurarak gönderebiliyor. Doğalgaz yardımı alabilmek için diğer sosyal yardımlarda olduğu gibi hane içinde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması gerekiyor.

bu-grupta-olanlara-geri-odemesiz-devlet-yardimi-verilecek-e-devlet-basvuru-ekrani-acildi-suresi-3

ELEKTRİK FATURASI DESTEĞİ DE VAR

Sosyal yardım programlarından düzenli şekilde yararlanan ya da ihtiyaç sahibi olarak yeni başvuru yapan vatandaşlara elektrik tüketim desteği de sağlanıyor. Elektrik tüketim desteği almak isteyen vatandaşlar herhangi bir başvuru yapmadan doğrudan PTT şubelerine son aya ait fatura ve TC kimlik kartları ile başvuru yapıp hemen ödeme alabilirler.

bu-grupta-olanlara-geri-odemesiz-devlet-yardimi-verilecek-e-devlet-basvuru-ekrani-acildi-suresi-2

KİMLER DOĞALGAZ DESTEĞİ ALABİLİR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz gün yapılan yılın ilk kabine toplantısı sonrasında doğalgaz desteği müjdesi vermişti. Vatandaşları artan enflasyon ve fiyatlar karşısında ezdirmeyeceklerini belirten Erdoğan, kömür yardımına ek olarak doğalgaz desteği de verileceğini söylemişti. Maddi durumu yerinde olmayan, ihtiyaç sahibi vatandaşlar doğalgaz desteği için başvuru yapabilecekler. Doğalgaz yardımı başvuru koşulları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden yayınlandı.