Eğitim konusunda zaten her geçen sene geriye düştüğümüz halde bir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve bir Belediye’nin okullara afişler asıp  “Üsküdar’da diplomasız, belgesiz ve işsiz genç kalmasın” diyerek  gün okul gün iş ile okuldan uzaklaştırmaya çalışıldığı haberi de geldi.

Türk öğrencilerin her geçen sene daha da geriye düştüğü, Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) ölçümlerinde başarı ortalaması OECD (İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı) ülkeleri ortalamasının altında çıkarken ve hatta  Türkiye'nin matematik başarı seviyesi Birleşik Arap Emirliği, Şili, Moldova, Uruguay, Karadağ, Trinidad ve Tobago, Tayland ve Arnavutluk ile benzerlik gösterirken bugün alınan bir haber ciddi anlamda soru işaretleri oluşturdu.

cocuk-isciler

Seda Balmumcu’nun haberine göre; Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Üsküdar Belediyesi ‘Hem işim var hem okulum’ isimli bir proje başlattı. Projede öğrencilerin 1 gün okulda 4 gün işyerinde olacağı açıklandı. Okullara afişleri asan projenin sloganı ise “Üsküdar’da diplomasız, belgesiz ve işsiz genç kalmasın” oldu.

Öğrencileri eğitimin dışına çıkmaya teşvik eden afişte ise şu sorular kullanıldı: “Lise müfredatı size ağır mı geliyor? İşiniz var, belgeniz mi yok? Devamsızlık sorunu mu yaşıyorsunuz? Her gün okula gitmek size zor mu geliyor?”

Afişte yer alan ilginç özendirici ifadeler ise şunlar:

• Haftada bir gün okul, dört gün işyerinde çalışmak,

• Bütçenize katkıda bulunmak,

• Genel Sağlık Sigortası’ndan ücretsiz faydalanmak,

• Kalfalık-Ustalık belgesi almak,

• Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi diploması almak,

• İş garantili nitelikli çalışan olmak istiyorsanız bu proje tam size göre.

cocukisci_13270

Eğitim Sen İstanbul 2 No’lu Şube bu duruma tepki gösterdi. Sendikadan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, öğrencileri örgün eğitimin dışına çıkarmak için okullarda propaganda yapıyor! Öğrencilerin okul ve iş hayatını birlikte sürdürecekleri üzerinden yapılan propaganda zorunlu eğitimden, örgün eğitimden vazgeçildiği anlamına gelmektedir. Devlet zorunlu eğitim kapsamındaki çocukları işverene ucuz işgücü olarak sunamaz. Neoliberal eğitim modelinin geldiği nokta çocuk haklarına, çocukların eğitim hakkına yapılan saldırıyı gözler önüne sermekte. Çocuk işçiliğinin devlet eliyle meşrulaştırılması anlamı taşıyan bu uygulamadan derhal vazgeçilmelidir”