Brezilyalı vekil Arthur do Val'ın Ukraynalı kadınlar için kullandığı cinsiyetçi sözler infial yarattı!

Brezilyalı vekil Arthur do Val ortalığı birbirine kattı! Brezilyalı vekil Arthur do Val'ın cinsiyetçi sözleri tüm dünyada infial yarattı!

Ukrayna'ya yardıma giden Brezilyalı vekil Arthur do Val söylediği  cinsiyetçi sözleriyle infial yarattı! 

Brezilyalı vekil Arthur do Val "Sığınmacı kuyruğu 200 metre boyunca adeta tanrıçalardan oluşuyor. Brezilya'nın en iyi gece kulübünün önündeki kuyruk, buradaki sığınmacı kuyruğunun yanına yaklaşamaz bile." sözleri ile büyük tepki toplarken ortaya çıkarn diğer mesajlarda Ukraynalı kadınlar için "Bunlar fakir kolay lokma" dedikleri ortaya çıktı!

Arthur do Val insani yardım görevi sırasında Ukraynalı mülteciler hakkında ardı ardına söylediği uygunsuz ve kadın düşmanı sözleri sesli mesajlara sızdırıldı!

Brezilya sağı başkanı Jair Bolsonaro'nun eski destekçisi Arthur do Val, geçen hafta Ukrayna'ya yardım amaçlı gitti.

35 yaşındaki Do Val sınır şehri Uzhhorod'da motolov kokteylleriyle çevrili bir fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaştı ve binlerce dolar bağışladıklarını, mültecilerin sınırı geçmesine yardım ettiklerini söyledi.

Ancak sesli mesajları sızdırılan vekilin savaştan kaçan kadınları "fakir oldukları için kolay" olarak değerlendirdiği sözleri olay oldu. 

Sızdırılan mesajalrda vekilin "Ukrayna ile Slovakya arasındaki sınırı yaya olarak geçtim . Kardeşim sana yemin ederim... Böyle güzel kızlar görmedim.. 200 metre uzunluğunda Mülteci kuyruğu tam bir tanrıça gibiler.. Bu inanılmaz bir bok.. Brezilya'nın en iyi gece kulübünün dışındaki kuyruk buradaki mülteci kuyruğuna yanına yaklaşamaz. Bunlar kolay lokma çünkü fakirler."

Vekil ayrıca mesajlarda Ukrayna ile Slovakya sınırındaki kadın güvenlik görevlileri hakkında da müstehcen sözlere söylüyor ve "İnanılmaz oğlum. Bu savaş biter bitmez geri döneceğim." diyor.

Bu mesajların ortaya çıkması sonrası 40.000'den fazla kişinin Do Val'ın parlamentodan atılması için dilekçe imzaladı.

Ukrayna'nın eski Brezilya büyükelçisinin eşi Fabiana Tronenko, Do Val'ı "utanmaz bir ahmak" olarak niteleyip tepki gösterdi. ve "Biraz saygı göster serseri! Ukraynalıların neler yaşadığı hakkında hiçbir fikrin yok." dedi.

Gözden kaçırmayın

Selvi Kılıçdaroğlu'nun Beymen Sweati Gündem Oldu! Selvi Kılıçdaroğlu'nun Beymen Sweati Gündem Oldu!

Do Val ise özür diledi ancak söylediklerini haklı çıkarmak için üç gündür zor şartlar altında susuz ve duş almadan geçirdiğini aşırı heyecanlı olduğunu ve bu yüzden saçma sapan konuştuğunu söyledi.

Do Val bu tepkiler sonrası Sao Paulo valiliği için aday olma planlarından vazgeçti.

Brezilya'lılar bu davranışı şovenist ve testosteron yüklü aşırı sağın ta kendisi olarak şaşırmadıklarını söyleyerek nitelendirdi.