Bordan Üretilen Yerli Dezenfektan Satışa Çıkıyor! Borel Nedir? Borel Ne İşe Yarar?

Dünyada koronavirüs nedeniyle dezenfektan ürünlerine yönelik ilgi artınca Türkiye'de yerli ve milli dezenfektan Borel üretildi. Bordan üretilen yerli dezenfektan için tanıtım töreni düzenlendi. Borel nedir? Borel ne işe yarar?

Bordan Üretilen Yerli Dezenfektan Satışa Çıkıyor! Borel Nedir? Borel Ne İşe Yarar?
15 Nisan 2020 - 14:27

 

Koronavirüs nedeniyle dezenfektanlar hayatımızın ilk öncelikleri arasına yükseldi. Vatandaşlar ölümcül salgına yakalanmamak için gün içerisinde ellerini sık sık yıkıyorlar. Bunun yanında kolonya ve dezenfektan ürünleri ile de tedbirler alınıyor. Doğan ihtiyaç nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talmatı üzerine bor madeninden bir dezenfektan üretilerek piyasaya sürüldü.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yeni dezenfektan Borel'in tanıtım töreninde açıklamalarda bulundu. Bor madeninden üretilen Borel'in vatandaşların kullanımına sunulduğu söyleyen Bakan Dönmez, “Koronavirüs ile mücadele önce eller ile başlıyor. Bu nedenler vatandaşlarımız ellerini sürekli antibakteriyel bir ürünle temizlemek durumunda kalıyorlar. Kişisel hijyen ürünlerine yoğun bir talep meydana gelince biz duruma mühale etmek zorunda kaldık. Kolonya ve dezenfektan gibi ürünlerin üretimi aksamasın diye benzine etanol karıştırma zorunluluğunu bir müddet kaldırdık. Bu suretle dezenfektan sektöründen yaşanan hammadde sıkıntısının önüne geçmiş olduk.” dedi.

Seri üretimine başlanan Borel'in faydalarını anlatan Bakan Dönmez, “Ekibimiz gece gündüz çalışarak Borel'in seri üretimine başladı. Ürünlerimiz yarından itibaren çeşitli satış noktalarından vatandaşlarımızın kullanımına sunulacak. Bor madeninden ürettiğimiz Borel'e büyük bir ilgi gösterileceğini tahmin ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Borel'in insan cildine bir zararının olmadığını söyleyen Bakan Fatih Dönmez, “Borel cilde bir zarar vermiyor. Ellerde bulunan bakterileri kısa sürede yok ediyor. Nemlendirici özelliği sebebiyle de dermatolojik sorunların ortadan kalkmasına yardımcı oluyor. Borel kullananların ellerindeki yaralar daha kısa sürede iyileşiyor. “ dedi.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum