Bolu'da Dikkat Çeken Karar! D-100 Karayolu Ankara İstikameti Mahkeme Kararıyla Kapanıyor!

Bolu'da çok ilginç bir yargı kararı Türkiye'nin gündemine girdi. D-100 Karayolu Ankara yönü üzerinde arazisi kaldığını iddia eden Ö.Y. isimli vatandaş mahkeme yoluna gitti. Mahkeme vatandaşı haklı buldu ve arazinin kendisine teslim edilmesine hükmetti. Mahkeme kararı uygulanırsa D-100 karayolu Ankara yönlü olarak kapatılacak.

Bolu'da Dikkat Çeken Karar! D-100 Karayolu Ankara İstikameti Mahkeme Kararıyla Kapanıyor!
27 Eylül 2020 - 14:24

Bolu'da 1991 yılında D-100 Karayolu genişletilerek duble yol yapılmıştı. Vakıfgeçitveren köyü mevkiinde Ö.Y. isimli vatandaşın mülkiyetinde olan 570 metrekarelik arazi yolun içerisinde kaldı. Ö.Y. bu kullanmadığı ve yol olan arazi için 13 yıl boyunca emlak vergisi ödedi. Karayolları Genel Müdürlüğü'nün herhangi bir kamulaştırma faaliyetine girişmemesi üzerine Ö.Y. mahkemeye giderek arazisi üzerindeki asfaltın temizlenerek kendisine teslim edilmesini talep etti.

YARGITAY ARAZİ VATANDAŞIN DEDİ

Uzun yıllar boyunca devam eden mahkeme sürecine son noktayı 2018 yılında Yargıtay koydu. Yargıtay Ö.Y.'yi haklı bularak arazinin Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından asfalttan temizlenerek teslim edilmesine hükmetti.Yargıtay'ın vermiş oldduğu son kararın ardından 2020 yılının Ocak ayında Bolu İcra Mahkemesi'ne asfaltın kaldırılması için Yargıtay'dan talep yazısı iletildi. Aradan 10 aylık bir süre geçmesine rağmen Karayolları Genel Müdürlüğü kamulaştırma için harekete geçmeyince Ö.Y.'nin avukatı Cihan Yavuz 13 yıllık hukuk mücadelesinin sonucunu uygulamaya sokmak için farklı bir usul ortaya koydu. Avukat Yavuz arazinin bulunduğu yol kenarına bir tabela yaptırarak mahkeme kararını astı.

D-100 KARAYOLU ANKARA İSTİKAMETİ KAPANIYOR!

Avukat Cihan Yavuz konuyla alakalı olarak yapmış olduğu açıklamada, "Karayolları Genel Müdürlüğü bize başka bir yol bırakmadı. Kamulaştırma işlemini başlatsalar sorun çözülecekti. Ancak biz mahkeme kararını uygulayacağız. Yol güvenliği alınıp hafta içerisinde buradaki asfalt sökülecek. Doğal olarak da D-100 Karayolu Ankara istikameti kapanmış olacak." dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum