Termik santral bir diğer adıyla güç santrali olarak bilinmektedir. Elektrik enerjisi üretmek için kullanılan sistem üzerinde aslında yakıt masrafı, işçi maliyetleri, bakım, hammadde girişi gibi pek çok detayın toplamı bulunur. Ülkemizin pek çok noktasında termik santral bulunmaktadır.  

Ülkemizde bir haftadır devam eden orman yangınları belirli bölgelerde hala devam ediyor. Bu süreçte havadan ve karadan orman yangınlarına müdahale sürerken yerleşim yerlerine de ulaştığı için bazı bölgeler tahliye edildi. Son günlerde Bodrum’un Milas ilçesinde kontrol altına alınamayan orman yangını ile ilgili korkunç iddialar gündeme gelmeye başladı. Giderek büyüyen ve yerleşim yerlerini de tehlikeye atan orman yangınının bölgede bulunan termik santrale kadar ulaştığı ve büyük bir felaketle karşı karşıya kalındığı iddia edilmişti. Bunun üzerine termik santralin yanması durumunda ortaya çıkabilecek felaket senaryoları konuşulmaya başlandı.

TERMİK SANTRAL YANARSE NE OLUR?

Termik santrale yaklaşan yangının ardından sosyal medyada da çeşitli felaket senaryoları gündeme geldi. Bu konuda resmi bir açıklama olmamasına rağmen, termik santralin yanması halinde büyük bir patlamanın yaşanıp yaşanmayacağı merak ediliyor. Asında bir petro kimya tesisinde olabilecek büyük felaketler gibi korkunç bir patlama beklenmiyor.

Ancak termik santralde de yanıcı maddelerin olduğunun bilinmesi gerekiyor. Jeneratörleri soğutabilmek için hidrojenler bulunuyor. Kömürlerin tutuşturulması için ise mazot oil bulunuyor. Tüm bunlar yangınla birleşince korkunç bir patlamaya sebebiyet verebilir. Ancak yangın devam ederken alınan önlemler kapsamında termik santralde yanıcı madde depolarının boşaltıldığı ve tehlikenin minimum seviyeye indirildiği iddia edildi.

Alevlerin termik santrale doğru ilerlemesinin ardından alınan bir diğer önlem ise hendeklerin kazılması oldu. Santralin etrafında yangının ilerlemesini engellemek için görevliler tarafından bazı hendekler kazılmış. Aynı zamanda tesisin depolama alanlarının da tesisten biraz daha uzak bir bölgeye yapılması tehlikeyi giderek düşürüyor.

TERMİK SANTRAL RİSK ALTINDA MI?

4-27

Herkesin merak ettiği termik santral tehlikesi karşısında ilk ağızdan açıklama geldi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yangın bölgesi ve riskleri hakkında durum değerlendirmesi yaptı. Yangının kontrol altına alınması için çalışmaların devam ettiği ifade edilirken termik santralin bu süreçte risk altında olmadığının altı çizildi.