Bitcoin’in saadet zincirinden bile kötü olduğunu anlatan profesör, özellikle Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto'nun anonim kalması nedeniyle herhangi bir dolandırıcılık durumunda yatırımcıların kayıp paralarını geri isteyeceği gerçek bir kişiye ulaşamayacağı konusunda uyardı.

Oxford Üniviersitesi Profesörü ekonomist Robert McCauley, İngiliz finans gazetesi Financial Times’ta yazdığı makalede dünyanın önde gelen yatırım araçlarından Bitcoin’in ponzi olarak bilinen saadet zincirinden bile daha kötü olduğunu detaylı bir şekilde anlattı.

60f14aec4e3fe01b5c9dcf31

“Ponzi şeması sıfır toplamlı bir girişimdir. Ancak bitcoin, negatif toplamlı bir fenomendir” diyen ekonomist Robert McCauley, Ponzi sistemlerinin aksine Bitcoin’in sürekli gelir vadetmediğini belirten McCauley, “Bir bitcoin sahibinin nakit çekmesinin tek yolu, bir başkasına satış yapmaktır” şeklinde gözardı edilen bir detaya da değinmiş oldu.

Ekonomistlerin özellikle Bitcoin’i yılın en çok kazanan yatırım aracı olarak sunduğunu iddia eden McCauley, yazısında bilgisayar bilimci Jorge Stolfi’nin “Yatırımcılar Bitcoin’i kâr beklentisiyle satın alıyorlar. Bu beklenti, nakit getiri sağlayanların kârlarıyla sürdürülüyor. Ancak bu kârlar için dışarıda bir kaynak yok; tamamen yeni yatırımlardan geliyor. Ve operatörler paranın büyük bir kısmını alıyor.” Şeklindeki anlatımına da yer verdi.

6194a6df4e3fe11808c14bb6

McCauley’den dikkat çekici bir açıklama da Bitcoin’in çöküşü hakkında geldi. Ponzilerin çöküşünden farklı bir çöküşü Bitcoin’de beklediğini açıklayan profesör “Olası bir tetikleyici, ABD doları veya başka bir varlık ile desteklendiği varsayılan büyük bir sabit coinin çöküşü olabilir” diye yazdı.

Bu arada Ponzai yani Saadet Zinciri’nin işeleyişini ve mantığını merak edenler için bu sistemi de araştırdık.

Ponzi sistemi, yüksek kâr getiren bir üretim varmış gibi göstererek yatırımcıların sisteme katılmasını sağlayan ve ilk yatırım yapanlara ödemenin sisteme sonradan katılanların parasıyla yapıldığı bir dolandırıcılık yöntemi.

6189013d5cf3b017dc097833

Ortada yüksek kâr getiren bir üretim olduğu, bu üretim sayesinde yatırımcılara para ödendiği söylenir ve bu sayede sisteme yeni yatırımcılar çekilir ancak Ponzi şemasına katılımlar bittiği zaman, ortada kâr getiren bir üretim olmadığı için yeni yatırım yapanlara ödeme yapılamaz ve sistem çöker.