Evlilik hazırlıkları pek çok gencin gözünü maddi açıdan korkutmaya devam ediyor. Evlilik hayali kuran pek çok genç için devlet bu anlamda desteklerini sürdüreceğini açıklamıştı. Çeyiz desteği ise evlilik birikimi yapan gençlerin imdadına anında yetişiyor. Ancak bir hesap açıp bu anlamda 3 ile 5 yıl arasında birikim yapmak gerekiyor.

DEVLET BİRİKİM YAPAN GENÇLERE 12 BİN LİRA VERECEK!

Devlet tarafından evlenmek için çeyiz hesabı adı altında birikim yapan gençlere 12 bin lira karşılıksız destek verileceğini açıkladı. Üst birikim sınırı ise 5 yıl olarak açıklandı. Bu süreçte 5 yılda 48 bin 148 lira biriktirmiş olan gençlere birikimlerini çekmelerinin ardından anında 12 bin lira yatırılacak.

Ancak ilk evliliğin 27 yaşından önce yapılması gerekiyor. Birikimlerin ise en az 3 yıl en fazla 5 yıl düzenli olarak gerçekleştirilmesi aranılan diğer şartlar arasında yer alıyor.  

24 YAŞINDAN ÖNCE ÇEYİZ HESABI AÇILMALI!

evleneceklere-ceyiz-hesabı

Çeyiz hesabı desteğinden yararlanmak isteyen gençlerin bankalara bu isimle hesap açtırmaları gerekmektedir. Özellikle en büyük şart ise hesabın 24 yaşından önce açılması olarak ifade edildi.

Birlikte olan çiftler bu süreçte ayrı hesaplar açarak birikimlerini ayrı ve düzenli bir biçimde yaptıkları vakit bu desteği ikiye katlamaları mümkün olabiliyor. Çeyiz hesabı için destek ödemesi yapacak olan kişinin aylık alt limit 207 lira olurken üst sınır ise 2 bin 76 lira olarak açıklandı.