Ateşli Silahlar Yönetmeliği'nde değişikliğe gidilerek daha önce silah almasa yasağı olanlar da artık silah ruhsatı alabilecek. Son değişiklik ile birlikte silah alabileceklerin sayısı artırıldı.

Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Yönetmelik'te değişikliğe gidildi. Toplamda 19. kez değiştirilen yönetmelik ile birlikte silah bulandurma ruhsatı alabileceklerin sayısı arttı. Silah alabilecekler arasına eklenenler ise şunlar:

Gözden kaçırmayın

Survivor All Star'daki Kadına Şiddet İddiası İçin Emniyet ve RTUK Devreye Giriyor: Hani Kadın Beyanı Esastı? Survivor All Star'daki Kadına Şiddet İddiası İçin Emniyet ve RTUK Devreye Giriyor: Hani Kadın Beyanı Esastı?
  • Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu başkanı/ üyeleri
  • Büyükşehir belediyelerinde görevli genel sekreterler,
  • İl özel idaresi genel sekreteri
  • Müteahhitler

Her müteahhit silah alamayacak

Silah alabilecekler arasına eklenen en dikkat çekici meslek gurubu ise müteahhitler. Ancak müteaahitler yapacakları işin büyüklüğüne göre silah ruhsatı alabilecek. Yani her müteahhit silah ruhsatı alamayacak.

Silah verilmesi 'sakıncalı' olanlara silah alma şansı

Bazı mesleklerde de silah ruhsatının yenilenmesinde harç alınmaması kararlaştırıldı. Ayrıca yeni düzenleme ile birlikte yeniden silah verilmesi 'sakıncalı' olanlar, eğer uygun bulunursa yeniden taşıma ve bulundurma ruhsatı alabilecek.