Teknoloji

Bir teknoloji firmasına kesilen en yüksek ceza Facebook'a kesildi!

Sosyal medya platformları arasında birinciliği kimseye kaptırmayan Facebook'a ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) tarafından kişisel bilgilerin izinsiz ve usulsüz kullanıldığı gerekçesiyle 5 milyar dolar ceza kesildi.

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) tarafından  sosyal medya platformu Facebook’a ceza kesilmesi sonrasında gözler Facebook yöneticilerine çevrildi fakat yetkililerden hiçbir açıklama yapılmaması dikkat çekti.

FACEBOOK YETKİLİLERİ SESSİZ KALDI!

Geçen sene 56 milyar dolar gelir elde eden Facebook’un, bu yıl da 69 milyar dolar civarında bir hasılata ulaşması beklenirken ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC),  tarafından kesilen cezanın, 2012’de Google’a kesilen 22 milyon doları geride bıraktığı ve bir teknoloji firmasına kesilen en yüksek ceza olduğu bildirildi.

VERİLERİ DANIŞMANLIK İÇİN KULLANMIŞLARDI

İngiliz televizyon kanalı Channel 4’un açığa çıkardığı, Facebook aracılığıyla hizmet veren “this is your digital life” isimli kişilik testi uygulaması aracılığıyla 87 milyon kişinin bilgilerini saklayan ve bu bilgileri 2016 yılında siyasi danışmanlık amacıyla faaliyet gösteren Cambridge Analytica şirketine satan Cambridge Üniversitesinde araştırma görevlisi Aleksandr Kogan günlerce konuşulmuş ve bu konu hakkında Facebook kurucusu Zuck ifade vermişti.
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı