Salgınla mücadelede aşılamanın önemi her geçen gün artmaya devam ediyor. Toplumsal bağışıklık sürecinin artması için aşılama sürecinin tamamlanması gerekiyor. Sinovac aşısı olanların 3. Ve hatta 4. Doz aşılarının olunması içi gerekli protokoller tamamlanmıştı. Koruyuculuğu daha yüksek olduğu söylenen Biontech aşısı hakkında da çeşitli kafa karışıklıkları bulunuyordu.

Biontech 2 doz aşısını tamamlayanların bu süreçte hatırlatma dozu denilen 3. Doz aşıyı olup olmayacakları merak ediliyordu. Bilim Kurulu tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında konu hakkında açıklama yapıldı ve hatırlatma dozunun önemli olduğu belirtildi. 3. Doz Biontech aşıları ne zaman yapılacak?

3. DOZ BİONTECH AŞILARI HAKKINDA TARİH BELLİ OLDU MU?

biontech-asılama-süreci

Salgınla mücadele devam ederken bu süreçte Biontech aşısının diğer aşılara göre çok daha güçlü bir yapısının bulunduğu belirlenmişti. Koruyuculuk oranının daha fazla olması nedeniyle hatırlatma dozuna ihtiyaç duyulup duyulmayacağı merak ediliyordu.

Uzmanlar zaman içerisinde vücutta bulunan antikor seviyesinin düşebileceğini ve bu yüzden her daim hatırlatma dozunun yapılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtildi. İki doz Biontech aşısı olanların bu süreçte ortalama olarak 6 ay sonra yeniden bağışıklık seviyelerini güçlendirmeleri ve vücutlarında bulunan antikor seviyesinin yükseltilmesi için mutlaka hatırlatma dozunun yapılması gerektiğini ifade ediyorlar.