Peru'da bin yıl önce açılmış ve mezar bulan araştırmacılar, mezardan çıkan maskeleri kızılötesi ışıkla incelediler ve maskelerde insan kanı tespit ettiler.

Peru'da Sicán Arkeoloji Projesi'ni yöneten araştırmacılar 1990'ların başında açıldığı tahmin edilen eski bir mezar buldular. Mezarda inceleme yapan araştırmacılar, eski mezarın içinde altın maske ortaya çıkardılar. Mezarın içine gizlenen maske incelemeye alındığında ise maskenin insan kanıyla boyandığı anlaşıldı.

Eski bir iskeletin yüzünde duran ve yaklaşık bin yıllık olduğu tahmin edilen maske, uzmanlar tarafından kızılötesi ışınlarla incelendi ve maskenin boyandığı sıvının insan kanı olduğunu tespit etti. 

maskelerde insan kanı bulundu

Gözden kaçırmayın

Watsons Arapça Kataloğuna Tepki Büyüyor! Boykot Başlayınca Geri Adım Attılar! Watsons Arapça Kataloğuna Tepki Büyüyor! Boykot Başlayınca Geri Adım Attılar!

M.S. 1000 YILINDA ORTA YAŞLI BİR ADAMA AİT

Araştırmacıların, MS. 1000 yılına tarihlediği mezarın 12 metre derinliğinde bulunan iskeletin 9. yüzyıldan 14. yüzyıla kadar Peru'nun kuzey bölgelerinde yaşayan Sicán uygarlığına mensup orta yaşlı, seçkin bir adama ait olduğunu belirlediler. İskeletin bulunduğunda başının bedeninde ayrı olduğunu belirten araştırmacılar, kasten ayrıldığı tespit edilen kafanın bedenin sağ tarafa yerleştirildiğini ve üzeri de kırmızı maskeyle kapatıldığını aktardılar.

Araştırmacılar, mezarda en ilginç bulguyu iskelet olarak değil de maskedeki kırmızı boyalı katmanın bin yıldır dökülmemiş olması olarak belirlediler ve alınan örnekleri kızılötesi ışıklarla inceledikten sonra söz konusu kırmızı boyanın insan kanında olan 6 proteini içerdiğini gördüler. 

ABD'de Journal of Proteome Research adlı bir bilimsel dergide yayımlanan araştırma sonuçlarında maskenin ritüelistik bir anlamı olabileceğini ifade edilirken iskeletlerin mezarda olan konumları ve kullanılan kırmızı boya yeniden doğuş arzusunu simgeledikleri kaydedildi.