Kamuoyu tarafından "Çin aşısı" olarak bilinen Sinovac'ın geliştirdiği CoronaVac isimli corona virüsü aşısının Omicron varyantına karşı etkisini mercek altına alan kapsamlı bir araştırma sonucunda beklenmedik sonuçlar çıktı.

Hong Kong Üniversitesi ve Hong Kong Çin Üniversitesi’nde gerçekleşen araştırma sonucuna göre iki doz CoronaVac’tan sonra üçüncü doz hatırlatma dozunu da Sinovac’ın geliştirdiği aşıyı olanlarda Omicron varyantına karşı bir etki elde edilmediği ortaya çıktı.

2280201_1200x627

Corona virüsü salgınından sonra Türkiye’de kullanılan ve Dünya genelinde en çok kullanılan aşılardan biri olan Sinovac Biotech’in geliştirdiği corona virüsü CoronaVac ile ilgili bir araştırma gündeme geldi.

Bilim insanlarının kamuoyuna da duyururdukları sonuçlarda, iki doz Sinovac aşısı olanların MRNA teknolojisi kullanan bir aşıyı üçüncü doz olarak tercih etmelerinin daha büyük koruma sağladığı görüldü.

Buna göre, iki doz CoronaVac olduktan sonra üçüncü dozu Pfizer/BioNTech olanların Omicron varyantına karşı elde ettiği antikor seviyelerinin çok daha yüksek olduğu söylendi.

1614604421891-sinovac

Resmi verilere göre dünya genelinde 2.3 milyar doz CoronaVac aşısı üretilmiş ve kullanılmış durumda. Bu aşıların çoğu Çin’de kullanılırken, geri kalanı ise gelişmekte olan ülkelerde tercih edilmiş.

Araştırmada BionTech/Pfizer’ın geliştirdiği ve Türkiye’de de kullanılan Comirnaty isimli aşının iki dozunun da yetersiz olduğu belirtilirken üçüncü doz aşının da aynı tür aşı olması durumunda koruma oranının arttığı özellikle belirtildi.