Bilim Kurulu Üyesinden Okulların Açılmasıyla İlgili Yeni Açıklama! Okullar Ne Zaman Açılacak?

Türkiye'de koronavirüs ile alakalı önlemler için tavsiye kararları veren Bilim Kurulu'nun üyelerinden olan Prof. Dr. Yeşim Taşova okullarda yüz yüze eğitimin ne zaman başlayacağına dair çok kritik bir açıklama yaptı. Okullar ne zaman açılacak?

Bilim Kurulu Üyesinden Okulların Açılmasıyla İlgili Yeni Açıklama! Okullar Ne Zaman Açılacak?
30 Eylül 2020 - 15:52 - Güncelleme: 30 Eylül 2020 - 16:03

Türkiye'de milyonlarca öğrenci ve veli okulların ne zaman açılacağını merak etmeye devam ediyorlar. Şu anda kısıtlı olarak sadece okul öncesi sınıfı ve 1. sınıflar yüz yüze eğitim yapabiliyorlar. Diğer sınıfların tamamı ise uzaktan eğitime devam ediyorlar. Okulların yeniden açılması ile alakalı olarak Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova kritik bir açıklama yaparak okulların bir süre daha açılamayabileceğini söyledi.

OKULLAR TÜM SINIFLARA BİR SÜRE DAHA AÇILMAYACAK

Okul öncesi ve birinci sınıflar haricindeki öğrencilerin bir süre daha okula gidemeyebileceğini söyleyen Yeşim Taşova, "Alınan kararlarla zannediyorum ki bir süre daha okulların açılmasına yönelik yeni karar alınmayacak. Yüz yüze eğitimle alakalı kısıtlamalar devam edecektir. Vaka sayıları bize onu söylüyor." dedi.

ÇOCUKLAR KURALLARI UYGULAYAMAYABİLİRLER

Tüm dünyada okulların açılması konusunda çekingen davranıldığını söyleyen Prof. Dr. Yeşim Taşova, "Çok sayıda ülke online eğitime devam ediyor. Salgın hızının seyrine göre buna karar verilecektir. Kişilerin kuralları uygulayabilmesi kriteri bunda belirleyici rol üstlenecektir. Bilindiği gibi yaş küçüldükçe kuralları uygulayabilme oranı da azalıyor. Çocuklarda bu hastalık biraz daha hafif etki bırakıyor ama o çocuklar virüsü evlerine taşıyabiliyorlar." ifadelerini kullandı.

ÜNİVERSİTELERDE YÜZ YÜZE EĞİTİME BAŞLANILABİLİRKoronavirüs rakamlarının okulların tüm sınıflara açılmasını engelleyeceğini söyleyen Yeşim Taşova, "Şu andaki rakamlarla okulların tüm sınıflara açılması mümkün değil. Bu rakamlar düşünce oturulup yeni bir değerlendirme yapılacak. Üniversitelerde ise biraz daha farklı bir durum sözkonusu oluyor. Bazı bölümlerde yüz yüze eğitim mutlaka olmalı. Mesela tıp fakültesi öğrencisini online eğitimle doktor yapamazsınız. Keza hemşirelik de öyle. Gerekli tedbirler alınıp üniversiteler açılabilir. Üniversite öğrencileri maske, temizlik ve sosyal mesafe gibi kuralları uygulayabilecek yeterliliktedir." şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum