Bilim Kurulu Üyesi Zaman Vererek Açıkladı! Koronavirüs Salgını Ne Zaman Öldürücü Etkisini Kaybedecek?

Koronavirüs sürecinde topluma en çok bilgi veren bilim adamları arasında yer alan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ölümcül salgının sona ereceği tarihi açıkladı. Bilimsel bir tahminde bulunan Mehmet Ceyhan toplum bağışıklığının ne zaman kazanılabileceğini ifade etti.

Bilim Kurulu Üyesi Zaman Vererek Açıkladı! Koronavirüs Salgını Ne Zaman Öldürücü Etkisini Kaybedecek?
09 Ekim 2020 - 15:23

Haccettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan koronavirüs ile alakalı önemli açıklamalarda bulunmaya devam ediyor. Pandemi sürecinde toplumu oldukça bilgilendiren açıklamalar yapması ile tanınan ve aynı zamanda Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi olan Mehmet Ceyhan ölümcül salgına karşı toplum bağışıklığının ne zaman kazanılabileceğini söyledi.

TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIK 1-2 YIL İÇERİSİNDE KAZANILABİLİR

Koronavirüsün insan hayatını tehdit etmeye son vermesi için toplum bağışıklığına dikkat çeken Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Dünyada 750 milyon insana koronavirüs bulaştığı iddiaları var. Tam rakamları bilemiyoruz elbette ve bu durum bizim öngörülerimizi de oldukça etkiliyor. Ancak yine de toplum bağışıklığının bu ölümcül virüse karşı 1-2 yıl içerisinde kazanılabileceğini düşünüyorum.” dedi.DSÖ'NÜN RAKAMLARI UMUT VERDİ!

Dünya Sağlık Örgütü'nün açıkladığı rakamların önemli olduğunu söyleyen Mehmet Ceyhan, “DSÖ'nin tahmin ettiği yüzde 10 rakamı var. Bu da şu anda tespit edilen vakaların 20 kat daha fazla olduğunu bize gösteriyor. Salgınlarda insanların etkilenme seviyeleri farklıdır. Her insan salgın nedeniyle ölümcül riskle karşı karşıya kalmayabilir. Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı rakamlarla ancak 10-11 yılda toplum bağışıklığı kazanılabilir tahmininde bulunuyorduk. Eğer DSÖ'nün rakamları doğruysa bu bağışıklık çok daha kısa bir sürede kazanılacaktır. Net sayıyı bilemediğimiz için tarih veremem ama 1-2 yıl içerisinde bu gerçekleşecektir.” ifadelerini kullandı.

KORONAVİRÜS ÖLÜMCÜL ETKİSİNİ KAYBEDECEK

Toplumsal bağışıklığın koronavirüs tehditinin ortadan kalkması için çok önemli olduğunu söyleyen Prof.Dr. Mehmet Ceyhan, “Toplumsal bağışıklığı gelişmesi demek koronavirüs artık eskisi kadar bulaşamayacağı anlamına gelmektedir. Haliyle de yıkıcı etkisi direkt olarak ortadan kalkacaktır. Nasıl ki grip insanları öldürmüyorsa o da o şekle bürünecektir.” şeklinde konuştu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum