Bilim Kurulu Üyesi Uyardı: Koronavirüste Yeni Bulgular Bulundu!

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova ölümcül salgına neden olan koronavirüs ile alakalı çok önemli gelişmelerin yaşandığını söyledi. Yeşim Taşova, koronavirüs üzerinde yapılan araştırmalarda yeni nörolojik bulgulara erişildiğini ifade etti.

Bilim Kurulu Üyesi Uyardı: Koronavirüste Yeni Bulgular Bulundu!
29 Eylül 2020 - 12:11

Türkiye'de koronavirüs vaka sayılara risk noktasında kalmaya devam ederken bu hastalığa neden olan virüs üzerinde araştırmalar da sürüyor. Yapılan bilimsel araştırmalarla ilgili olarak Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova çok kritik açıklamalarda bulundu. 

KORONAVİRÜS SALGINI NE ZAMAN SONA ERECEK!

Koronavirüs salgını ile alakalı olarak konuşan Prof. Dr. Yeşim Taşova, "Bu salgın dünyanın başına bela oldu. Şu anda bu hastalığın önüne yüzde yüz geçebilecek bir aşı veya ilaç yok. Toplumun yüzde 60'ının veya yüzde 70'inin bu hastalığı geçirip bağışıklık kazanması gerekiyor. Bu çok riskli bir yöntem olacaktır. Koronavirüs aşısının bulunmasıyla oluşacak antikorlarla insanlar buna bağışık hale gelebilecekler. Böyle bir durumda verdiğimiz yüzde 60-70'lik orana gerek kalmayacak." dedi.KORONAVİRÜS AŞISI HER YIL YENİDEN YAPILACAK MI?

Koronavirüs aşısının vücutta göreceği işlev ile alakalı bilgi veren Yeşim Taşova, "Güvenilir bir aşıda antikorlar koruyucu seviyede olur ve uzun sürede kalıcılık gösterir. Mesela grip aşısını her yıl yenilemek zorundayız. Çünkü vücut yapısında mutasyonlar meydana geliyor. Bir önceki aşının etkisi bir sonraki yılı tam anlamıyla kapsamıyor. Koronavirüs aşısı da böyle mi olacak bilemiyoruz. Zamanla bu aşının detaylarını ve faydalarını öğreneceğiz. Ancak ben bu konuda çok umutluyum." ifadelerini kullandı.

KORONAVİRÜSTE DEĞİŞİK NÖROLOJİK BULGULAR GÖRÜLDÜ!

Koronavirüs ile alakalı yapılan bilimsel çalışmalarda yeni bulgulara erişildiğini söyleyen Prof. Dr. Yeşim Taşova, "Koronavirüste yeni bulgular sürekli elde ediliyor. Son olarak uykusuzluktan beyin iltihabına kadar geniş alanlarla ilişkisi olduğu belirlendi. Bazı sinir sistemini tutan daha başka tablolarda da etkin olduğu tespit edildi. Nörolojik etkileri ciddi bir şekilde araştırılıyor. Değişik deri döküntüleri ile karşılaşıldı. Örneğin koronavirüs bulaşan bazı hastalarda ayak baş parmağında kızarıklık, şişlik görülmeye başlandı. Bunlar kolay tespit edilebilen bulgular değildir." şeklinde konuştu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum