Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü Cevap Verdi! 23 Nisan'da 4 Gün Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edilecek Mi?

Sokağa çıkma yasağının dört güne çıkartılacağı hakkındaki iddialarla alakalı olarak Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü açıklama yaptı.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü Cevap Verdi! 23 Nisan'da 4 Gün Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edilecek Mi?
20 Nisan 2020 - 11:08

Türkiye'de koronavirüs nedeniyle alınan sokağa çıkma yasağı kararlarına bir yenisinin daha ekleneceği iddia edildi. Bu iddiaya göre 23 Nisan, 24 Nisan, 25 Nisan ve 26 Nisan'da ülke genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edilecek. Şu ana kadar konu hakkında bir resmi açıklama yapılmadı. Ancak Habertürk'te canlı yayına katılan Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü konu hakkında değerlendirmede bulundu.

Koronavirüsün henüz Türkiye'de kontrol altına alınamadığını belirten Tevfik Özlü, “Çok hassas ve kırılgan bir döneme girdik. Bu dönemde yapacaklarımız adeta kaderimizi belirleyecek. Ölümcül salgını kontrol altına aldık diyebileceğimiz bir noktada değiliz. Yeni vaka sayılarımız her geçen gün artıyor. Her gün kaybettiğimiz vatandaşlarımızın sayısı yükseliyor. Bizim tedbirleri en üst noktadan sürdürmemiz gerekir. En küçük bir gevşemenin telafi edilemez sonuçları olur. Rehavete kapılmayı bırakın rehavet düşüncesi bile büyük zarar verir.” dedi.

Sokağa çıkma yasağının 4 gün şeklinde alınacağı iddialarına cevap veren Prof. Dr. Tevfik Özlü, “23 Nisan'da sokağa çıkma yasağı kararı üzerine Koronavirüs Bilim Kurulu'nda bir değerlendirme yapılmadı. Bizim böyle bir tavsiyemiz şimdilik yok. Ancak biz bu kısıtlamaların sürdürülebildiği kadar devam etmesini bildirdik. Lakin bu tamamen idari bir karar. Bunun sağlıktan öte başka parametreleri var. Üretim ayağı var, kamu düzeni ayağı var. Bunlara biz karar veremeyiz. Biz sadece tavsiye veririz idare makamı o tavsiye üzerine bir değerlendirme yapar.” ifadelerini kullandı.

Koronavirüs Bilim Kurulu'nun 23 Nisan'da sokağa çıkma yasağı konusunu ele alıp almayacağı sorusu üzerine Tevfik Özlü, “Biz böyle bir gündem maddesini Bilim Kurulu'nda konuşmadık. Salı günü yeni bir toplantımız var. Orada gündeme gelebilir. Saha sonuçlarına göre bir tavsiye veririz. Şu anda net konuşmak doğru olmaz, bilimsel hiç olmaz.Şimdiden yorumlamak güç.” şeklinde konuştu.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum