Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan Açıklamasıyla Şaşırttı! İşte Koronavirüs Hakkında Bugüne Kadar Doğru Bilinen Yanlış!

Türkiye'nin koronavirüs ile olan mücadelesindeki yönlendirici isimler arasında bulunan Bilim Kurulu Üyesi ve Haccettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ölümcül salgın ile alakalı doğru bilinen yanlışı açıkladı. Mehmet Ceyhan bugün yaptığı açıklamasında mekan girişlerinde gerçekleştirilen ateş ölçümlerinin boşuna yapıldığını söyledi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan Açıklamasıyla Şaşırttı! İşte Koronavirüs Hakkında Bugüne Kadar Doğru Bilinen Yanlış!
12 Ekim 2020 - 23:00

Bilim Kurulu Üyesi ve Haccettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan koronavirüs salgını ile alakalı olarak çok önemli açıklamalar yaptı. Türkiye'nin koronavirüs ile mücadelesinde yönlendirici bir görev üstlenen Bilim Kurulu'nun da önemli üyelerinden olan Mehmet Ceyhan mekan girişlerinde koronavirüs önlemi kapsamında yapılan ateş ölçümlerinin bir işe yaramayacağını söyledi.

ÇİNLİLER TÜM DÜNYAYI YANLIŞ BİLGİLENDİRDİ

Ateş ölçümü ile alakalı olara koronavirüs sürecinde toplumun yanlış bilgilendirildiğini söyleyen Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Bu salgın Çin'de başladı. Çinliler ne yaptılar, ellerindeki verileri tüm dünyayla paylaştılar. Kaç kişi hastalığı belirti göstermeden geçiriyor bilmiyorlardı. Tedavi yöntemleri ile alakalı olarak en küçük fikirleri dahi yoktu. Maalesef onların yanlış tespitleri halen daha bütün dünyada doğru olarak kabul ediliyor. Önce dendi ki koronavirüs hastalarının yüzde 70'inde ateş görülüyor. Halbuki o sadece belirti gösterenlerin yüzde 70'iydi. Bugün biz koronavirüs hastalarının yüzde 10'undan daha azında ateş belirtisi olduğunu biliyoruz.” dedi.MEKAN GİRİŞLERİNDE ATEŞ ÖLÇÜMÜ GEREKSİZ!

Mekan girişlerinde ateş ölçmenin faydasının değil zararının olduğunu söyleyen Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Gereksiz kısmını geçtik bu uygulamanın zararı var. Bir yere gidiyorsunuz sizi sıraya sokup ateşinizi ölçüyorlar. O sırada sosyal mesafeyi koruyamıyorsunuz ve bir temas meydana geliyor. Bu çok riskli bir durum. Bilim Kurulu olarak biz ateşölçülmesini önermiyoruz.” ifadelerini kullandı.

YÜKSEK ATEŞLİ İNSANLARI BOŞ YERE İZOLASYONA ALIYORLAR

Ateş belirtisinin yüksek oranda gerçekleşmediğini söyleyen Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Çok az koronavirüs hastasında ateş görüyoruz. Şimdi her ateşli insana koronavirüslü muamelesi yapmak doğru değil. Başka nedenlerle de insanların ateşi yükselebilir. Yüksek ateşli insanları boş yere izolasyona alıyorlar. Termal kameralarla ateş ölçerseniz tamam bunda bir sakınca yok. Ancak insanları sıraya sokup ateş ölçmeye kalkarsanız koronavirüsün yayılmasına davetiye çıkarırsınız.” şeklinde konuştu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum