Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı! Koronavirüsten Korunmak İçin Kimler Grip Ve Zatürre Aşısı Olmalı?

Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan Koronavirüs Bilim Kurulu'nda görev yapan Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz tarafından çok kritik bir uyarı geldi. Zatürre ve grip aşısı ile alakalı olarak vatandaşların yanlış bilgiler edindiklerini söyleyen Afşin Emre Kayıpmaz, bu aşıların koronavirüs kaynaklı zatürreden insanları korumayacağını belirtti.

Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı! Koronavirüsten Korunmak İçin Kimler Grip Ve Zatürre Aşısı Olmalı?
25 Eylül 2020 - 10:58 - Güncelleme: 25 Eylül 2020 - 13:35

Türkiye'de koronavirüs salgını nedeniyle bazı vatandaşlar grip vezatürre aşısına çok büyük talep göstermeye başladılar. Ancak konunun bilimsel tarafından yapılan bilgilendirmeye göre koornavirüs kaynaklı zatürrenin bu aşılarla engellenemeyeceği bildirildi.

GRİP VE ZATÜRRE AŞILARI HAKKINDA YANLIŞ ALGI OLUŞTU

Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz konu ile alakalı olarak çok önemli açıklamalarda bulunarak, “Son dönemlerde zatürre ve grip aşıları ile ilgili yanlış bir algı oluştu. Bu aşılar tedbir amaçlı elbette önemli ama koronavirüsten kaynaklanan zatürreden aşıyla korunmanız mümkün değil. Bu aşıyı risk grubundakiler olmalı. Oluşan talep yanlış bir bilgiden kaynaklanıyor.” dedi.

KİMLER GRİP VE ZATÜRRE AŞISI OLMALI

Bilim Kurulu tarafından bu konuda bir rehber hazırlandığını söyleyen Afşin Emre Kayıpmaz, “Bilim Kurulu olarak zatürre ve grip aşıları ile alakalı bir rehber çalışmamız var. Bunu kamuoyu ile paylaşacağız. Grip ve zatürre aşılarını kronik kalp rahatsızlığı bulunanlar, kalp yetmeliği sorunu yaşayanlar, kronik akciğer hastaları, böbrek rahatsızlığı olanlar, organ nakli yapılmış kişiler öncelikli olarak bu aşıları kullanmalılar.” ifadelerini kullandı.

TEDAVİNİN ANAHTARI ERKEN TANI

Koronavirüs ile temas kuran sağlık çalışanlarının da zatürre ve grip aşısı olması gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, “Sağlık çalışanları tedbiren bu aşıyı olmalılar. Zira virüsle sürekli temas halindeler. Bunun dışında bu aşıyı olarak koronavirüsten korunulabileceği algısını da yıkmamız lazım. Böyle bir durum kesinlikle yok. Burada önemli olan şey erken tanıdır. Erken tanı konuldukça koronavirüs ağır hastalıkların yolunu açamaz.” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum