Geçtiğimiz günlerde Güney Afrika'da tespit edilen ve bulaş hızının yüksek olması nedeniyle şimdiden Avrupa'nın 8 ülkesine yayılan koronavirüsün yeni varyantı Omicron, tüm Avrupa ülkelerinde endişeye neden oldu. Henüz Türkiye'de rastlanılmayan varyantı araştıran bilim insanları ise virüsü kapanlarda yaygın görülen 4 semptomunu da belirlediler. Genel olarak aşısız kişilere bulaş sağlayan yeni varyantın diğer varyantlarda görülen tat ve koku alamamam kaybının Omicron'da görülmediği bildirildi.

Omicron'un belirtileri neler

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), tarafından B.1.1.529 olarak da isimlendirilen yeni varyant Omicron, 'Endişe Mutasyonu (VOC)' olarak sınıflandırıldı ve Avrupa'da bir çok bilin insanı yeni varyant üzerinde çalışmalara başladı. Uzmanlar virüsün yeni varyantı Omicron’a karşı çok dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulunurken aşı yapılmasına ilişkin çağrılarını yinelediler.

Omicron'un belirtileri neler-1

OMİCRONU'UN SEMPTOMLARI NELER?

Güney Afrika'da Tabipler Birliği (SAMA) Başkanı olarak görev yapan Dr. Angelique Coetzee, yapılan araştırmalar neticesinde yeni varyant Omicron'un kişilerde görülen belirtilerini açıkladı. Coetzee, yaptığı açıklamasında virüsün semptomlarının daha öncekilerden çok farklı ve hafif olduğunu, test sonucu pozitif çıkanların genel olarak genç erkekler olduğunu söyledi. Coetzee, açıklamasında ayrıca yeni varyanta yakalanan kişilerin yarısından fazlasının aşısız olduğunu da sözlerine ekledi.

Omicron'un belirtileri neler-2

"TAT VE KOKU KAYBI YENİ VARYANTTA GÖRÜLMÜYOR"
Yapılan ilk incelemeler sonrasında mutasyon virüsün semptomlarının belirlendiğini söyleyen Güney Afrikalı doktor  Angelique Coetzee, virüsü kapan kişilerde bir yada iki gün süren kas ağrıları, kendini iyi hissetmeme ve yorgunluk, aynı zamanda da hafif öksürük görüldüğünü bildirdi. Bu güne kadar enfekte olan kişilerde tat ve koku kaybı yaşamadıklarını tespit ettiklerini belirten Coetze, enfekte kişilerin çoğunun evde tedavilerinin yapıldığını ifade etti.