Sağlık

Bilim Adamlarının Çalışmaları Sonuç Verdi! Corona Virüsünün Zayıf Noktasını Keşfettiler!

Çin’in Vuhan şehrinde bir vahşi hayvanlarında satıldığı et ve balık pazarında ortaya çıktığı iddia edilen corona virüsü tüm dünya yayılarak bir pandemi haline dönüştü. Dünya genelinde 1,2 milyon kişinin hastalanmasına neden olan corona virüsü yaklaık 70.000 insanında da hayatını kaybetmesinde baş rol oynadı.

Corona virüsüne çare olacak ilaç veya aşı için bilim adamları laboratuvar ortamlarında çalışmaların son sürat devam ederken umut veren bir gelişme meydana geldi. Bilim Teknik alanında dünyanın saygın yayınlarından olan Science dergisinde yer alan bir makaleye göre; bilim adamları corona virüsünün zayıf noktasını keşfettiler.

Aynı makalede corona virüsüne yönelik ilaç ve aşı geliştirme konusunda da “Corona virüsünün zayıf noktası keşfedildi ve bu bölgeyi hedefleyen ilaç ve terapi ile berabe rbir aşının bulunması da artık mümkün oldu.” denildi.

İlgili çalışmaları yürüten Biyolog Ian Wilson ve ekibi bulunan bu hassas bölgenin virüsün bulaşmasında kilit bir görev üstlendiği ve belirli ilaçlara karşı da oldukça kırılgan bir yapıya sahip bulunduğuna dikkat çektiler.

Yapılan çalışma hakkında detay vermeye devam eden makalenin ilerleyen bölümlerinde SARS hastası olan bir kişiden alınan antikor üzerinde yapılan incelemeden bahsedildi. Buna göre bilim adamları corona virüsünün antikora yapışık bir halde bulunduğunu gördüler. Bu şekilde virüsün çıkarılabileceği ifade edildi.

Tumhaber.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı