Siyasette tartışmaların en büyük adreslerinden olan ve “Cumhurbaşkanı oğlu vakfı” olarak anılan Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan, yaşanılan siyasi atışmalardaki yerini aldı.

Özellikle ordu, yargı, emniyet birimleri ve kamunun birçok önemli kurumuna yerleştirilmek üzere torpille personel yerleştiği iddialar ile ve belediyeler ve iş piyasasından yapılan yüklü bağışlar ile gündeme gelen TÜGVA Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan Özgür Özel’e cevap verdi.

TÜGVA hakkındaki kadrolaşma haberleri ve iddiaları 1,5 sene TÜGVA’da yöneticilik yapan Tamer Özsoy tarafından bizzat itiraf edilip onaylamıştı. Özsoy ayrıca, vakfın il binalarını belediyelerden bedelsiz olarak tahsis ettiğini, özellikle Adalet Bakanlığı’nda kadrolaşma olduğunu, bekçi alımlarında da vakfın ciddi bir rol oynadığını anlatmıştı.

akdagmadeni-nde-yaz-kuran-kursu-bilgi-yarisma-11108507_osd

Medyada ve muhalefette “paralel yapı” olarak da adlandırılıp tartışma konusu olan TÜGVA ayrıca çocuk istismarı ve taciz olayları ile de gündeme gelmişti. Özellikle de medyada ve kamuoyunda ciddi yankılar uyandıran çocuk skandalı sorumlusu Ensar ile AB Hibesinden birlikte yararlanmaları dikkat çeken TÜGVA, Ensar ile birlikte anıldığı ve haber olduğu her konuda yara aldı.

Bu haberleri hatırlatacak şekilde ve bu haberlerde olan tehlikeye istinaden CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel Diyanet'in Kur'an Kurslarına ilişkin "Çocukları bütün dünya nasıl yetiştiriyorsa öyle yetiştirmek varken bir ortaçağ zihniyetine yönelmenin, bunu kurumsallaştırmaya çalışmanın ne bu Cumhuriyet'e ne bu millete faydası var; ne de Anayasa'ya uygunluğu var” demişti.

İşte Bilal Erdoğan da bu cümlelere yanıt verdi. TÜGVA Malatya Şubesinde yer alan İcathane Vakfı, İstişare Kurulu üyesi Bilal Erdoğan'ın katılımı ile açıldı. Burada konuşan Bilal Erdoğan Özel’e yanıt olarak “Maalesef bu ülkenin geleceğini, kendi tarihi, kendi kimliği üzerine inşa etmek isteyen hangi kurum varsa hedefe koyuyorlar. Sormak lazım, bu ülkenin geleceği nerede olsun istiyorsunuz. Yani bu ülke herhangi bir batı ülkesinden farkı olmasın, kendi kimliğini tamamen kaybetsin mi istiyorsunuz. … Kuran kurslarına saldıranlar, zamanında Kuran kurslarını kapatanlar, Diyanet İşleri Başkanlığımızın 4-6 yaşındaki çocuklarımız için oluşturduğu okul öncesi kurumları hedefe koyanlar, bundan önce İmam Hatipleri hedefe koyanlar… Orta Çağ karanlığı dedikleri, kendi karanlıkları. Orta Çağ karanlığı, Müslümanların aydınlığı. Bundan bile haberi yok…” dedi.

Bilindiği üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ekrem İmamoğlu yönetimine geçince Ensar, TÜRGEV ve TÜGVA'ya yardımlar da kesilmişti.

176655