2022 yılının gelmesi ile birlikte Tüm sosyal yardımlar ve devlet destekleri de zamlandı. Enflasyon rakamlarının açıklanması sonrasında zamlı devlet destekleri de belli olurken eğitim desteği arttırıldı. Yeni zamlı ödeme tutarları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giriyor. 2022 yılında özel eğitime ihtiyaç duyanlara verilen eğitim desteği tutarına da zam geldi. 2022 yılı KDV hariç şekilde Özel eğitime destek Duyanlara bireysel olarak verilecek olan aylık tutar 1164 TL oldu. Özel eğitime gerek Duyanlara Grup eğitimi için verilecek olan aylık tutar ise 326 TL oldu.

Yeni yılın gelmesiyle birlikte tüm maaşlara zam gelirken aynı zamanda özel eğitime ihtiyaç Duyanlara verilen eğitim desteği tutarı da arttı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre 2022 yılı Özel eğitime ihtiyaç Duyanlara verilecek olan eğitim desteği bireysel olarak aylık 1164 TL olurken Grup eğitimi için aylık 326 TL oldu.

beklenen-haber-geldi-egitim-destegi-verilecek-aylik-1164-tl-yatacak-ogrenci-yardimina-da-zam-ge-1

Resmi gazetede yayımlandı

Özel eğitime gerek Duyanlara verilecek olan eğitim destek tutarının arttırılması kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzası ile resmi gazetenin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre erişkinler için engelli sağlık raporu Tespit edilen ve özel eğitime ihtiyaç duyan Lara ödenen eğitim desteği arttırıldı. 2022 yılı için eğitim desteği bireysel eğitimler de 1164 TL olurken Grup eğitimi için ödenecek olan ücret 326 TL olarak belirlendi. Belirlenen bu tutarlar Milli Eğitim Bakanlığının 2022 yılı bütçesine devredildi. Yani eğitim özel eğitim desteği Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi tarafından karşılanacak.

Özel eğitim desteği başvuru şartları nelerdir?

Özel eğitim desteği Yetişkin ve 18 yaş altı bireylerde tam teşekküllü sağlık raporu ile tespit edilen bir engellilik durumu varsa ödeniyor. Özel eğitim desteğinden faydalanabilmek için yüzde yirmi engelli olmak yetiyor. Engelli vatandaşlar destek alabilmek için Milli Eğitim Bakanlığına başvuru yapıyor. Bu sayede engelli olan vatandaşların eğitimleri kesintiye uğramadan devlet desteği ile birlikte sağlanabiliyor.