BDDK Harekete Geçti! Krediler İçin Yeni Düzenleme Yapıldı!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, koronavirüsün ekonomiye ve piyasalara etkisini azaltmak amacıyla kredilerde düzenlemeye gittiğini açıkladı. Buna göre bankaların mevduat hesaplamalarında değişiklik yapıldığı ilan edildi.

BDDK Harekete Geçti! Krediler İçin Yeni Düzenleme Yapıldı!
18 Nisan 2020 - 11:13

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) yeni bir hamle yaparak bankaların kredi mevduatları hakkında değişikliğe gitti. Koronavirüsün ekonomiye, istihdama, üretime ve piyasalara olan olumsuz etkisini en az seviyeye çekebilmek maksadıyla yapılan düzenleme resmen açıklandı.

BDDK tarafından yapılan açıklamada kurulun 18 Nisan 2020'de bir toplantı yaptığı ve yeni bir karar aldığı vurgulandı. Bankaların ellerinde bulundurduğu kaynakları daha etkili bir şekilde kullanılmasının önünü açmak amacıyla alınan kararda şu ifadelere yer verildi:

“5411 sayılı Bankacılık Kanununun 93. ile 43. maddesinin ikinci fıkrasına dayanılarak bankaların, 1 Mayıs 2020 itibariyle haftalık bazda Aktif Rasyonu hesaplamalarında kullanılan Aktif Rasyonunda değişiklikler yapılmıştır. Aktif Rasyonun pay bölümünde belirtilen krediler kaleminin takipteki krediler hariç tutularak bireysel ve ticari müşterilere kullandırdıkları krediler toplamı şeklinde değiştirilmiştir.”

BDDK tarafından yapılan açıklamada Aktif Rasyonun her ay sonu mevduat bankalar için yüzde 100'ün, katılım bankaları için yüzde 80'in altına düşmemesine karar verildiği bildirildi.

Aynı açıklamada Aktif Rasyonun aşılması halinde aşım tutarının ilgili ay sonu itibariyle gerekli düzenlemeyle yeniden belirleneceği bildirildi.

BDDK tarafından yapılan bu düzenlemeyle bankalara kredi kullandırma miktarını arttırma imkanı tanındı.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum