Temmuz ayı pek çok çalışan için son derece hareketli geçiyor. Binlerce kişinin hesabına maaşlarının haricinde fazla ödeme yatırılacak. Bunun nedeni ise işçilerin büyük bir kısmının bayram döneminde de çalışacak olması olarak ifade ediliyor. Bayramda çalışacak olan işçilere normal maaşlarının dışında bayram olması nedeniyle farklı bir ücret tarifesi uygulanacak. Mesaiye kalmaları durumunda ise mesai ücretlerinin artırılması planlanıyor. Asgari ücret ile çalışan pek çok işçi bayram tatilinde çalışmaları halinde ne kadar ödeme alacaklarını ise bilmiyor. 

Çalışanların en büyük sorununun haklarını tam olarak bilememeleri olarak ifade ediliyor. Binlerce kişi maaşını alırken banka hesabında fazla para olduğunu görecek. Çalışanların bayram boyunca çalışmaları halinde ücret hesaplamaları ise günlük çalışma ücretleri üzerinden belirlenecek. ASgari ücretli olarak çalışan bir kişi günlük en fazla 7.5 saat haftalık ise 45 saat çalışabilir. 

BAYRAMDA ÇALIŞANLARA NE KADAR ÖDEME YAPILACAK?

6-12

İş Kanunun 47. maddesi çerçevesinde bir işyerinde çalışan işçinin ulusal bayramlarda ve resmi tatillerde çalışmak durumunda olması halinde fazladan ödeme yapılacağı belirlendi. Çalışmaması ve tatil yapması halinde ise maaşından herhangi bir kesinti yapılmaksızın tam ödeme yapılabileceği belirlendi. Çalışan işçilere ise maaşının ve günlük ücretinin ışında her gün için bir günlük ücret ödemesi daha yapılmaktadır. Mesaiye kalması halinde ise fazladan ödeme yapılacaktır. 

Bu bayramda işçilerin maaşlarına ve dolayısı ile günlük çalışma ücretlerine göre bir hesaplama yapılacak ve sonucunda ise bayramda çalıştıkları gün kadar fazla ödeme yapılacak. Temmuz ayı pek çok çalışan için fazla para aldıkları bir ay olacak.