TEKNOFEST'te görücüye çıkan ve uçuş testlerinde tamamlanan Bayraktar Dikey İniş Kalkışlı İnsansız Hava Aracı Sistemi'nin (DİHA) seri imalat ve teslimatlarının 2022 içerisinde yapılması hedefleniyor.

Gözden kaçırmayın

Merge Mansion Oyununun Reklamları İçin Film yada Dizi Olsun Baskısı! Büyükanne Ne Saklıyor? Merge Mansion Oyununun Reklamları İçin Film yada Dizi Olsun Baskısı! Büyükanne Ne Saklıyor?

Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST'te görücüye çıkan Bayraktar DİHA,, pist gereksinimi olmadan olduğu yerden havalanabilmesi ön plana çıkıyor. 150 kilometreye kadar araçla iletişim sağlanılabiliyor. DİHA'nın düşük yakıt tüketimli benzinli motoru, yüksek dayanım süresi sunuyor. 

DİHA, piste ihtiyaç duymuyor

Baykar Hava Aracı Tasarım Mühendisi Burak Özbek, Bayraktar DİHA'nın pist gereksinimi olmadan olduğu yerden havalanarak hem deniz platformlarında hem de karakollarda veya birlikler içerisinde konuşlanarak bu pist ihtiyacını ortadan kaldırıp uçuşu gerçekleştiren bir hava aracı olduğunu söyledi.

Kalkış ve inişini üzerinde bulunan 4 adet elektrik motoruyla gerçekleştirdiğini belirten Özbek, "Daha sonra arkasındaki içten yanmalı benzinli motoruyla da normal seyrini gerçekleştiriyor. Bu şekilde hibrit bir yapıya sahip olması nedeniyle de herhangi bir elektrikli hava aracının sahip olamayacağı kadar uzun şekilde 12 saate kadar havada kalabiliyor." açıklamasında bulundu.

Bayraktar DİHA'dan ilk görüntüler