Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, yılın son nakit yardımları hakkında açıklama yaptı. Sosyal yardım almak isteyen vatandaşlar için başvuruların açıldığını söyleyen Bakan Yanık, e-devlet üzerinden başvuru yapmak isteyen vatandaşlar için son tarihi de verdi. Peki kimler nakit yardım alabilir? Nakit yardım başvurusu nasıl yapılır? İşte sosyal yardımlar hakkında tüm detaylar…

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Aralık ayı sosyal yardım ödemelerine ilişkin yazılı açıklamalarda bulundu. Nakdi sosyal yardım ödemelerinin başladığını belirten Bakan Yakın, dün itibariyle açılan başvurulara ihtiyaç sahibi vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini ifade etti. Dar gelirli, yardıma muhtaç ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara devlet tarafından verilen nakit yardım ödemelerine e-Devlet üzerinden başvuru yapmak mümkün. Peki kimler sosyal yardım alabilir? Nakit sosyal yardım başvuruları nasıl ve nereden yapılır? İşte detaylar…

basvurular-acildi-nakit-yardim-almak-icin-hemen-e-devlet-uzerinden-islem-yapin-31-aralikta-basv-2

NAKİT YARDIM KİMLERE VERİLECEK?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Aralık ayına özel olarak 4 ayrı sosyal yardım paketi yayınlandı. Bu yardım kalemleri şöyle; Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Nakdi Yardım, Muhtaç Asker Ailelerine Yardım, Muhtaç Asker Çocuklarına Yardım ve Öksüz Yetim Yardımı. Bu kapsamda başvuru ve ödemeler başlarken toplamda 25,1 milyon TL ödeme yapılacak. Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar için  ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla ve E-Devlet üzerinden başvuru işlemlerini tamamlamak mümkün.

basvurular-acildi-nakit-yardim-almak-icin-hemen-e-devlet-uzerinden-islem-yapin-31-aralikta-basv-

SOSYAL YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Aralık ayı sosyal yardım başvuruları dün açıldı. Nakit yardım almak isteyen ve bu kapsamda aranan şartları taşıyan vatandaşlar başvuru işlemlerini e-devlet üzerinden gerçekleştirebiliyor. TC kimlik no ve şifreleri ile E-devlet girişi yaptıktan sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardım sayfasına ulaşarak başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Sosyal yardım başvuruları için son tarih ise 31 Aralık 2021 olarak duyuruldu. Bu tarihe kadar başvuru yapan vatandaşlar ödemelerden faydalanabilecek.

basvurular-acildi-nakit-yardim-almak-icin-hemen-e-devlet-uzerinden-islem-yapin-31-aralikta-basv-1

PARALAR BANKA HESABINA YATACAK

Nakit yardım ödemeleri, vatandaşların başvuru sırasında verdikleri banka hesaplarına yatırılacak. Başvuru sırasında banka hesabı belirtmeyenler ise ödemeleri PTT aracılığı ile alabilecek. PTT şubesine gidemeyecek durumda olan yaşlı, hasta ve engelli kişilerin ödemeleri ise yetkililer tarafından evlerine teslim edilecek.