Devletten vatandaşa destekler devam ediyor. Genç yaşlı demeden ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara SGK’dan destek geliyor.

Çalışan, çalışmayan, hasta ve engelli olan pek çok vatandaşa destek sağlanıyor. Mağduriyetleri en aza indirmek için verilen bu desteklerden çoğu insan faydalanabileceğini bilmiyor. Başvuru yapan ve başvurusu onaylanan yüzbinlerce kişi anında ödeme almaya başlıyor. İşte SGK aracılığı ile PTT’den alınabilecek o destekler ve miktarları…

Adsız-8

Çeyiz Desteği Müjdesi

SGK’dan verilen çeyiz desteği evlilik ödeneği olarak da biliniyor. Evlenecek olan binlerce kişiye sağlanan bu destek yeni evlenecek çiftlere eşya, düğün masraflarını karşılayabilmeleri için sağlanıyor. Devlet çeyiz desteği sağlıyor ve bunun yanı sıra çeyiz hesabı ile evlenecek çiftlere büyük bir katkı daha sunuyor. Bankada açmış olduğu çeyiz hesabında bir süre birikim yapmış olan ve 27 yaşından önce evlilik yapanlara devlet katkısı sağlanıyor. 5 yılda 48 bin 148 TL birikiyor. 12 bin 037 liralık en üst tutardaki devlet katkısı bu ödeneğe ekleniyor.

PTT'den Hangi Ödemeler Alınıyor?

PTT’den yapılan ödemeler arasında;
Evde bakım maaşı yer alıyor. Evde bakıma muhtaç olan yaşlılara ve engelli yakınına bakanlara bu ödenek veriliyor. 1.657 TL olarak yatırılan evde bakım maaşı 1.798 TL olarak artık PTT'den ödeniyor.
Engelli maaşı %40 ile %69 engelli olanlara 662, yüzde yetmiş ve üzeri engelli olanlara da 992 TL olarak ödeniyor.

Yaşlılık maaşı 65 yaş aylığı olarak da biliniyor ve bu ödeme 763,67 TL yerine 828 TL olarak ödeniyor.
Yolluk desteği yol ve gündelik ödemesi sigortanın kendine ya da bakmakla yükümlü olduğu eşi, babası, annesi ya da çocukları için PTT aracılığıyla yatırılıyor. Bu ödenek tedavi için yol ve gündelik ödeme şeklinde veriliyor.

Gözden kaçırmayın

Meclisten Geçti! Nakit isteyenler için uyarı geldi! Son dakika Meclisten Geçti! Nakit isteyenler için uyarı geldi! Son dakika

SGK'dan verilen desteklerden yararlanabilmek için SGK il müdürlüklerine veya ilçelerde bulunan sosyal güvenlik merkezlerine başvuru yapmak gerekiyor. Ödemeler ise karayolu ile şehirlerarası yolcu taşımacılığı için uygulanacak taban ücret tarifesi üzerinden ödeniyor.