Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından varlık yönetimi hakkında birtakım düzenlemelerin yapılmasına karar verildi. Varlık yönetim şirketlerinin kuruluş amaçları ve faaliyet amaçları yeniden gözden geçirilmiş oldu. Devralınacak alacaklara ilişkin yayınlanan yönetmelik sonrasında hazırlanan işlemler hakkında bilgi verildi. 

Günümüzde bankalara ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi anlamında borcu olan pek çok vatandaş bulunuyor. Vatandaşların bu süreç içerisinde borçlarını ödeme konusunda ele alınan hususlar baştan belirlendi. Borçlunun bankaya olan borcunu ödeyemedikleri hallerde iletişim süreçlerinde birtakım değişiklikler yapıldı. 

BANKALARIN ALACAKLILARLA İLETİŞİM KURACAKLARI SAATLER DÜZENLENDİ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan düzenlemelerle birlikte alacaklara ilişkin çalışmalarda borçlular ile kurulacak iletişim saatleri değiştirildi. Saatlerin esnetildiği öğrenildi. Resmi tatil ve hafta sonu tatilleri hariç olmak üzere hafta içi sabah 09:00 ile 20:00 saatleri arasında iletişim kurulabileceği belirlendi. Borçlu ile iletişim kurulacak olan saatler çeşitli tartışmalara neden oldu. 

BORÇLARIN ALACAKLARINA YÖNELİK ESASLAR BELİRLENDİ

6-8

Yayınlanan yeni yönetmelik sonrasında 8 bölümden oluşan bir liste belirlendi. Bu liste ile birlikte amaç, kuruluşa dair şartlari iç sistemler, faaliyet alanı, denetim ve alacaklara dair çalışmalar adı altında çeşitli bölümler belirlendi. 

Son dönemlerde sektörde bazı sorunların yaşandığı belirlenmişti. Bu sorunların ortadan kaldırılması için karşılaşılan sorunların çözümü için ve alacaklara dair ortaya çıkan ihtiyaçların karşılanması için yeni kurallar belirlenmiş oldu. Yeni düzenleme sonrasında borçla ilgisi olmayan üçüncü kişilere borç hakkında herhangi bir bilgi paylaşımı yapılmayacak. Sürecin daha profesyonel şekilde yürütülmesi planlanıyor.