Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bankalar evden çalışma ve hibrit modellerine dönmeye teker teker başladı. Banka yöneticileri güncel verileri takip ederek salgının seyrine göre pozisyon almaya çalışıyor.

Birçok bankanın genel müdürlüklerinde hibrit çalışma modeli devam ederken bu uygulamadan kısmen ve kademeli olarak vazgeçen bankalarda yeni kararlar alınarak, geçen sene salgının hafif seyrettiği dönemlerde ofise gelmeye başlayan çalışanlar tekrar evden çalışma sistemine geri döndü.

Salgının ortaya çıktığı dönemden bu yana bankaların dijital kanallarına olan ilgi de bu dönemde tekrar en yoğun günlerine ulaştı.

Garanti BBVA’da 27 Aralık Pazartesi günü itibarıyla genel müdürlük çalışanları için tekrar uzaktan çalışma sistemine geçtiğini duyurmuştu. Açıklamada şubelerdeki hizmetin aynı şekilde devam etmekte olduğu belirtilirken, hibrit şeklinde tasarlanan çalışma düzenine dönüş tarihinin ise yine güncel verileri takip ederek tekrar değerlendireceği ifade edildi.

2621602_810x458

Denizbank'ta da Genel Müdürlük’te yüzde 80‘e yakın personel uzaktan çalışarak faaliyetlerini sürdürüyor.

Yapı Kredi’den daha önce yapılan açıklamada, “Hem uzaktan hem de ofisten çalışmanın mümkün olduğu hibrit bir model olan ‘yalın çalışma’ sistemine pandemiden sonra da devam edeceğiz” denmişti, banka bu modelle çalışmaya devam ediyor

ING'de 2015’ten beri hibrit modelde çalıştıklarını, pandemiden sonra bu modeli daha da esnettiklerini açıklamıştı.

Alınan haberlere göre kamu bankalarından bazıları da geçtiğimiz hafta itibarıyla genel müdürlük çalışanlarından bir kısmını tekrar eve yollayarak uzaktan çalışma modeline döndü.