Ekonomi

Bankacılık Sektöründen Tarıma Büyük Destek!

Bankacılık sektörünün destek sağladığı birçok alan mevcut. Tarım sektörü ise bunlardan yalnızca biri.

Türk bankacılık sektörü birçok alana destek sağladığı gibi tarım sektörüne de destek sağlamayı sürdürüyor.

Eldeki verilere bankacılık sektörü son 10 yılda, 3 milyon çiftçiyi bünyesinde barındıran tarım sektörüne destek verdi.

Gıda sektörünün sanayiye hammadde sağlamaktan, gıda maddesi ihtiyaçlarının karşılanmasına kadar pek çok konuda önemli rolü  bulunmakta. Ancak sektörün işleyişi ve duyduğu ihtiyaçlar dışarıdan bakıldığında tahmin edilenden çok daha fazla. Sulama ekipmanlarından, tohuma, ekme biçme araçlarından fidelere, gübre, arsa satın alma, sera kurulumları gibi birçok ihtiyaç sebebiyle gıda sektörü sıklıkla nakit paraya ihtiyaç duyuyor.

Bu ihtiyaçların karşılanmasında sektöre destek veren bankalar çiftçilere, hasat dönemleri için ödeme planları, çeşitli esnek ve değişken türde ödeme planları ile akaryakıt, ekipman, yem alımları için özel tarım kartları imkanları sunuyor. Bankaların verdiği bu hizmetlerin yanı sıra ücretsiz danışmanlık ve eğitim hizmetleri de bulunmakta.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) verilerine göre bankalar 2010 yılında tarım sektörüne 22,5 milyar lira tutarında kredi desteği sağladı. 2016 yılında gelindiğinde ise bu tutar 72 milyar liraya yükseldi.

2016’nın Ağustos dönemi sonunda kresi bakiyesi 68 milyar lira olarak gözlemlenirken, 2017’nin aynı döneminde bu tutara ek %21,7’lik bir artış yaşandı. Yaşanan bu artışla kredi bakiyesi 82 milyar 858 milyon lirayı buldu.

Banka Yöneticileri: Desteklerimiz Devam Edecek.

Banka yöneticileri, tarım sektörüne verdikleri destekler ile ilgili yaptıkları açıklamalarda, sektöre hem eğitim ve danışmanlık hem de kredi hizmeti ile destek vermeyi sürdüreceklerini belirttiler.

Konuyla alakalı açıklamalar yapan Denizbank Tarım Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Burak Koçak, tarım kredisi bakiyesinin 11 milyar TL’nin üzerine kadar yükseldiğini, çiftçi müşteri sayılarının 1 milyondan fazla olduğunu, bu 1 milyon müşteriden %12’lik kısmın ise pazar payına sahip olduğunu belirtti.

Açıklamasında, tarım sektörüne dagil müşterilerinin bankacılık hizmetlerinden daha hızlı ve kolay yararlanmaları için saha ekibinin üreticileri tarla ve arazilerinde ziyaret ettiklerine de yer veren Koçak, çiftçilere sms ile kredi başvurusu yapma imkanı sunduklarından da bahsetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı