Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kuru korumalı mevduat sistemi ile ilgili çok çarpıcı açıklamalar geldi.

Bakanlıktan Son Dakika Kur Korumalı Mevduat Açıklaması Geldi! Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kuru korumalı mevduat sistemi ile ilgili çok çarpıcı açıklamalar geldi. Yapılan açıklamada ilk ödemelerin 3 ay vadede olanların hesaplarına yaptığını açıkladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2021 senesinin aralık ayı içerisinde devreye sokulan kurgu romanı Türk Lirası mevduat ve katılma hesabı uygulaması kapsamında ilk ödemelerin 3 aylık vade tercihlerinde bulunan hesap sahipleri açısından bugün itibariyle gerçekleştirildiğini açıkladı.

Totalde 591 Milyar Liraya Ulaştı

Kur korumalı mevduat sistemi uygulamasında ilk ödemelerin 3 aylık süre içerisinde tercihte bulunan hesap sahipleri açısından bugün itibariyle gerçekleştirildiği dile getirildi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası destekli dövizden altından dönüşümlü bir şekilde kur korumalı mevduat olmak üzere totalde 591 milyar TL büyüklüğüne ulaştığı açıklandı.

Gözden kaçırmayın

PTT kimlik ile sizlere gişelerden 6500 TL ödeme yapıyor! TC vatandaşı olmanız yeterli olacak! PTT kimlik ile sizlere gişelerden 6500 TL ödeme yapıyor! TC vatandaşı olmanız yeterli olacak!

Finansal Piyasalarda Meydana Gelen Fiyat Dalgalanmalar Sınırlı Kaldı

Kur korumalı mevduat sisteminin Türkiye'nin finansal refahına çok önemli katkılar sağladığını ve böylelikle bütçe üzerinde oluşan yükü oldukça sınırlı olan uygulamanın ekonominin geneline yayılım sağlayan olumlu etkilerinin hissedildiği yönelik çeşitli açıklamalar yapıldığını okula

nakit-para (1)-1

Peki Neler Olmuştu?

Türkiye piyasalarında 2021 senesinin son çeyreğinden itibaren dolar kuru yükselmeye başlayınca Türk lirasının değeri ciddi manada düşüşe geçti. Bunun üzerine Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası işbirliği çerçevesinde geliştirilen yeni bir sistem ile beraber vatandaşların, Türk lirasından kaçıp döviz ve altın gibi çeşitli mevduat hesaplarına yatırım yapmamaları açısından Türk lirasının kur oynaklığı durumlarından olumsuz bir şekilde etkilenmemesi açısından kur korumalı mevduat hesabı geliştirildi.