Bir gece yarısı kararnamesi ile görevinden alınan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Ahmet Emre Bilgili'nin yerine Nazif Yılmaz atanmıştı. Sonrasında ise Nazif Yılmaz'ın 2 Ocak 2014 tarihinden beri Din Öğretimi Genel Müdürlüğü'nden bakan yardımcılığına atandığı ortaya çıkmıştı.

Gazeteci yazar Barış Terkoğlu, bugünkü köşe yazısında Milli Eğitim Bakanlığı Yardımcısı görevine Nazif Yılmaz’ın atanmasıyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Milli Eğitim kulislerinde bu atamanın anlamını soruşturduğunu açıklayan Terkoğlu, aldığı cevabın “Bilal Erdoğan bakan olsa ancak bu kadar olurdu” cümleleri olduğunu yazdı. Öte yandan Terkoğlu, göreve atanan Nazif Yılmaz’ın, Bilal Erdoğan’ın doğrudan tanıdığı, bildiği, desteklediği bir isim olduğunu da anlattı.

Bilal Erdoğan'ın imzaladığı o belge CHP'nin elinde

Yazar Terkoğlu, vakıf temsilcilerinin Nazif Yılmaz’ın Bilgili’nin yerine getirilmesini istediklerini aktardığı yazısında, temsilcilerin bu talebin ardından Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile görüşerek onu da ikna ettiklerini yazdı. Terkoğlu, son olarak ise vakıf temsilcilerinin bizzat Cumhurbaşkanı ile görüşerek, “Dini eğitim ile ilgili problemler yaşıyoruz, Nazif Yılmaz’ı istiyoruz” dediklerini açıkladı.

Erdoğan’ın da olumlu bakması üzerine ise atamanın gerçekleştiğini böylece her kesimin çocuğunu eğitmekle görevli Milli Eğitim'in bir grubun amaçlarına teslim edildiğini anlattı.

Terkoğlu bu atamanın sıradan bir atama olmadığını dile getirerek, “Yılmaz, eğitimden neredeyse “dini eğitimi” anlıyor. Bütün uzmanlığı bunun üzerine.” diye yazdı. Devamında ise Milli Eğitim’in artık dinci vakıfların, tarikat ve cemaatlerin resmen elinde olduğunu söyledi.

Bakan Ramazanoğlu ENSAR Vakfı için 'Bir Kereden Bir Şey Olmaz' Dedi

Terkoğlu kulislerde anlatılanlara göre diyerek şöyle dedi: “TÜGVA, TÜRGEV, ENSAR, İlim Yayma Cemiyeti ve Cihannüma dernekleri bir süredir okullarda dini eğitimde yaşananlardan şikâyet ediyor, kulis yapıyorlardı. “Bizim için okullardaki dini eğitim önemli” diyen vakıf temsilcileri Bilal Erdoğan’la bir araya geldi “diye yazdı.

Ensar Vakfı'nda cinsel istismar nedeniyle üç müdüre soruşturma | soL haber