Gündem

Bakan Zümrüt'ten ETY'liler hakkında son dakika açıklaması geldi!

Bakan Selçuk, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada ilk olarak sosyal güvenlik sisteminin mali yapısıyla, Bakanlık çalışmalarının doğrudan ilgili olduğunu söyledi. Ayrıca EYT’lilerden ‘emeklilikte yaşa takılanlar’ değil, ‘emekliliğe hak kazanamayanlar’ olarak bahsetti. 

Bakan Selçuk’un açıklamaları şu şekilde, “Tüm dünyada emekli olabilmek için bireylerde üç şart aranmaktadır. Bunlardan birincisi belirli bir yaşa gelmiş olmaktır. Diğeri belirli bir süre prim ödeme gün sayısına ulaşmak ve elbette belirli bir hizmet süresi. Yasaların belirlediği bu durumlardan herhangi biri yerine getirilmezse, kişi emekli olamaz.” 

“Ülkemizde de emeklilik için birtakım yaş kriterleri vardı ancak bu durum maalesef 1992 yılında kaldırıldı. O dönemde SSK Genel Müdürü olarak görev yapan Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendi ifadesinde ‘sistem iflas noktasındadır’ denilmiştir. Yani bu tarihte emeklilik için yaş şartı getirildi ve kademeli bir geçişe doğru gidildi. 2008 yılında AK Parti, o dönem hükümetinin çıkardığı 4447 sayılı kanunla kademeli yaşı aynen korudu. Fakat şu ana kadar uygulamadaki bizim fiili emekli yaşımız 52’dir.” 

“Buna göre 2019 yılında emekli aylığı almaya başlayan emeklilerin ortalaya yaşı 52. 65 yaş ancak 2048 yılında devreye girecektir.” 

“Ülkemiz diğer OECD üyesi ülkeler arasında en erken yaşta emekli eden ülkedir aslında. Hiçbir ülkede ortalama 52 yaşında birini emekli yapmıyorlar. Fransa’yı örnek olarak gösterebiliriz” 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı